Home AKTUALITY Čeští andělští investoři nabírají na síle. Podílí se i na rozvoji firem

Čeští andělští investoři nabírají na síle. Podílí se i na rozvoji firem

Autor Eva Ulrichová

Trh andělských investic v České republice zažívá růst a stále více českých i slovenských investorů z řad HNWI objevuje potenciál startupů jako investičních aktiv. Nejnovější Průzkum andělských investorů 2024 od DEPO Ventures, na kterém se jako mediální partner podílel také Wealth Magazín, přináší exkluzivní data o tom, kolik čeští andělští investoři investují, do jakých sektorů směřují kapitál, a jaké příležitosti i rizika vnímají v roce 2025.

Startupová scéna ve střední Evropě už dávno není výsadou globálních fondů. Stále více movitých jednotlivců z Česka a Slovenska objevuje svět andělského investování – tedy investic do startupů v jejich rané fázi. Průzkum společnosti DEPO Ventures mezi aktivními andělskými investory z roku 2024 odhaluje zajímavé trendy a příležitosti pro ty, kteří chtějí být u zrodu budoucích technologických šampionů.

Investování s přesahem: Angel investorům nejde jen o zisk

Profil českého andělského investora se v posledních letech významně proměnil. Dnes jde o zkušené podnikatele či manažery, kteří se po dosažení profesního či finančního vrcholu rozhodli využít své znalosti a kapitál k podpoře inovací. Průzkum ukazuje, že 94 % startupových investorů tvoří muži, přičemž dominantní věková skupina je 45–54 let. Motivací není pouze finanční návratnost. Andělé často uvádějí i chuť podpořit inovace, naučit se něco nového a být součástí projektů, které mohou měnit svět.

Kapitál, který hledá dopad

Zajímavý je i pohled na objemy investic. Více než polovina investorů ročně investuje průměrně mezi 1,25 miliony až více než 7,5 miliony korun. Pětina však překračuje hranici 5 milionů Kč ročně, což svědčí o rostoucí důvěře v český a evropský startupový trh. Startupoví investoři se navíc aktivně podílí nejen na financování, ale často i na rozvoji firem – ať už mentoringem, kontakty nebo strategickým poradenstvím.

„Český startupový ekosystém dospěl, investoři se profesionalizovali. Dobrý startupový investor je partnerem, který pomáhá startupu uspět, podrží jej v nesnázích. Mám radost, že výzkum ukazuje, že tuto roli na sebe bere čím dál více investorů,“ shrnuje loňský rok Jakub Císař, spoluzakladatel advokátní kanceláře Novalia.

Fintech a AI táhnou, ale přichází i klimatická technologie

Čeští andělští investoři se nejčastěji zaměřují na technologické oblasti, jako jsou fintech, software a service nebo zdravotnictví. Tento výběr reflektuje nejen globální trendy, ale i strategickou orientaci na sektory s dlouhodobým růstovým potenciálem. Zvýšený zájem však autoři průzkumu evidují také u kybernetické bezpečnosti, což potvrzuje, že investoři se zaobírají riziky spojenými s digitalizací a pokročilou automatizací.

3 technologie s nejvyšší preferencí:

  • Umělá inteligence (AI) – 77,6 %
  • Big Data – 51 %
  • Datová analytika – 45,9 %

Směrem za hranice

Jedním z klíčových posunů je rostoucí zájem o zahraniční startupy – více než 75 % investorů se soustředí i na investice do startupů mimo Českou republiku. Nejvíce však svůj kapitál alokují do firem v CEE regionu (29,6 %).

Co přinese rok 2025?

Budoucnost startupoví investoři vnímají optimisticky a většina soukromých i profesionálních investorů (79,8 %) plánuje pokračovat v investicích do startupů i v roce 2025. Polovina generálních partnerů VC fondů plánuje výrazně zvýšit investovaný kapitál. Podobně jsou na tom limited partneři, kteří investují do fondů. 81,3 % z nich chce pokračovat v investování, přičemž čtvrtina (25 %) plánuje investovat méně než loni a dalších 6,3 % nebude investovat vůbec.

Mezi hlavní výzvy roku 2025 pak z pohledu angel investorů i venture capital fondů patří:

  • nedostatek kvalitních startupů (62 %)
  • geopolitické konflikty (36 %)
  • celospolečenské změny a události (44 %)

Jako další rizika investoři vnímají vliv ekonomických faktorů (např. inflace, úrokové sazby). Nejméně investory ovlivňuje politická situace v České republice. Startupové investování tak nadále funguje relativně nezávisle na vnitrostátní politice.

Získávat rizikový kapitál od investorů je stále složitější a vyžaduje více času a úsilí než v předchozích letech

Shoduje se na tom většina dotázaných VC fondů (82,4 %), pro které to je také největší priorita pro tento rok. Většina z nich chce totiž i tak aktivně expandovat. Více než 40 % z nich chce v roce 2025 otevřít nový fond. „Investoři do fondu, stejně jako v minulém roce, stále očekávají exity a zlikvidnění svých předchozích investic. Je pravděpodobné, že po obdržení prvních výnosů tyto prostředky reinvestují znovu do venture kapitálu,“ říká Eliška Vámošová, organizátorka průzkumu a venture partnerka v DEPO Ventures.

Čas přehodnotit alokaci aktiv?

Výsledky průzkumu naznačují jedno: andělské investování v Česku již není jen výsadou několika odvážných jednotlivců. Naopak – začíná být systematickou součástí investiční strategie řady HNWI, kteří hledají vyšší výnos, diverzifikaci i osobní naplnění. Pro movité jednotlivce, kteří zatím do startupů neinvestovali, může být právě teď ideální doba začít – ať už přímo, nebo prostřednictvím zkušených partnerů nebo VC fondů.

Celou zprávu s výsledky si přečtete zde.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články