Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie Budoucnost startupů je v AI, vesmíru nebo obranném sektoru, shodli se přední investoři

Budoucnost startupů je v AI, vesmíru nebo obranném sektoru, shodli se přední investoři

Autor Redakce

Pátého ročníku prestižní mezinárodní konference Engaged Investments se zúčastnilo více než 400 návštěvníků z řad investorů a startupů. Konference se letos zaměřila na témata, jako je přeshraniční investování, vesmírné programy, klima nebo budoucnost obranného sektoru. Konference organizovaná DEPO Ventures a J&T Ventures opět potvrdila pozici Prahy jako centra inovací a investičních příležitostí ve střední a východní Evropě.

„Mise konference je podporovat přeshraniční investování v regionu střední a východní Evropy. Akce každý rok přitahuje více zahraničních investorů i startupů, kteří také projevují větší zájem o český startupový ekosystém, což může zvýšit příliv zahraničního kapitálu. Na konferenci jsme pozvali nejen renomované investory z regionů s rozvinutým startupovým ekosystémem, ale také odborníky z odvětví, ve kterých vidíme budoucnost a dynamický rozvoj,“ uvádí Eliška Vámošová, ředitelka konference Engaged Investments.

Konference Engaged Investments poskytuje již od roku 2019 prostor pro sdílení znalostí, zkušeností a nejlepších praxí předních investorů ve světě venture kapitálu. Vedle zmíněných hlavních oblastí se zaměřila také na témata, jak překlenout propast mezi investováním do startupů a přístupem k venture kapitálu v USA a ve střední a východní Evropě, či na důležitost exitů ve startupovém prostředí. Konference si od svého založení pokládá za cíl podporu talentu, překonávání kapitálových mezer a posilování spolupráce mezi investory, s vizí podpořit dlouhodobý růst a inovace v regionu střední a východní Evropy.

Přeshraniční investice

Na konferenci několikrát zazněla důležitost přeshraniční spolupráce. „Vedle investicí do regionu východní Evropy se tento rok přednášející zaměřili také na Kavkaz a střední Asii, kde je v současnosti na jednoho člověka 92 startupů, oproti 250 v Evropské unii,“ vysvětluje Eliška Vámošová. Ve své přednášce to potvrdil Pedro Santos Vieira, partner ve společnosti 500 Global. Významný růst v zemích regionu Eurasie v současnosti zaznamenávají sektory Enterprise SaaS, fintech, AI a strojové učení (ML), e-commerce, deep tech a healthtech. Enterprise SaaS hraje významnou roli zejména v Estonsku, fintech se rozvíjí například v Litvě a Kazachstánu, AI a ML vedou k inovacím v logistice a robotice, deep tech získává velké investice zejména v Polsku a healthtech se zaměřuje na modernizaci zdravotnictví s výraznými investicemi v Estonsku a Kazachstánu.

Rostoucí význam investic v obranném sektoru

Jedním z bodů programu byly také přednášky a diskuze o inovacích a investicích v obranném průmyslu. Marcel Otto Yon, zakladatel německého Freedom Fund, se zaměřil na tempo inovací v obranném sektoru, které připomíná dynamiku technologických startupů. Významným tématem byla také dualita technologií, které najdou uplatnění nejen v obraně, ale i v civilním sektoru. Na konferenci také promluvila Trisha Saxena z NATO Innovation Fund, který byl založený teprve minulý rok a soustředí se na financování technologických projektů jak v obranném sektoru, tak mimo něj. V hledáčku má také takzvané duální použití technologií, které lze využít na bojišti  i v civilním životě.

„Před pěti lety byly obranné technologie a jejich vývoj především doménou států, financovaly je hlavně vlády. Existovaly obrovské bariéry vstupu do odvětví. I díky Evropské unii a NATO se to mění. Jejich vysocí představitelé mají zájem, aby se do této oblasti zapojil i soukromý sektor a aby ji více podporoval rovněž venture kapitál. Počítá se s tím, že nové technologie budou mít duální využití, vedle obrany i v civilním sektoru. To vše pomáhá snižovat riziko investorů,“ říká Petr Šíma, partner DEPO Ventures.

Litevský startup Traxlo míří do Silicon Valley

Konference hostila také regionální finále globální soutěže Startup World Cup, kde zvítězil litevský startup Traxlo s platformou Tasku.app. Ta zprostředkovává krátkodobý pracovní portál, který lidem nabízí možnost vydělávat si pomocí jednoduchých úkolů v blízkých obchodech. Teď získává nejen možnost reprezentovat střední a východní Evropu ve finále v Silicon Valley, ale také šanci vyhrát hlavní cenu ve výši jednoho milionu dolarů.

Mezi řečníky byly technologický ředitel Avastu Michal Pěchouček, andělský investor v českém unicornu Mews a zakladatel startupu Odeon Ory Weihs, český podnikatel a investor Michael Rozstok Poplar, zakladatel MariaDB a generální partner norského fondu Open Ocean Tony Nysten, generální partner estonského Siena Secondary Fund Rain Tamm, investor německého fondu 10X Founders s hodnotou čtyři miliardy korun Nico Schoenenberger, americký investor s více než 460 startupy v portfoliu a partner fondu Diaspora Ventures Marvin Liao či generální partner polského deep tech fondu OTB Ventures Marcin Hejka. Konference se zúčastnili také členové Evropské komise a NATO Innovation Network.

Zdroj: Redakčně upravená tisková zpráva Depo Ventures







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články