Jak jde sport dohromady s filantropií? Velmi dobře. Důkazem jsou nadace vedené sportovci, úspěšné charitativní turnaje i jejich nadšení účastníci. V zahraničí je tento typ filantropie naprosto běžný a nyní se pomalu posouvá i k nám.
Heslo sportem ku zdraví všichni dobře známe, ale co takhle sportem k filantropii? Podle speciálu Umění darovat Nadace Via a Nadačního fondu Via Clarita se čím dál více zahraničních i českých sportovců se pouští do dobročinných aktivit. Někteří posílají sponzorské dary, jiní jdou ještě dál a pravidelně pořádají sportovní akce pro hendikepované nebo vedou děti ke sportu a podporují místní komunitu.
Počítá se pomoc hendikepovaným i podpora udržitelného rozvoje
Mezi nejznámější české nadační fondy spojené se sportem patří přímo Česká olympijská nadace, kterou vede bývalý oštěpař a trojnásobný zlatý medailista Jan Železný. Jejím cílem je vést děti ke sportu ne jen s ohledem na samotné výsledky, ale hlavně na motivaci, chuť a nadšení.
A v posledních letech je hodně vidět i Nadační fond Emil, kterému předsedá například paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek. Jednou z nejvýznamnějších aktivit tohoto nadačního fondu jsou letní a zimní olympijské hry pro hendikepované Emil Open, na které se sjíždějí účastníci ve věku 10 až 26 let z celého světa. Ani sem se nejezdí primárně pro výhru, ale hlavně kvůli pocitu sounáležitosti, možnosti měřit pokroky a navazovat nová přátelství.
Nikde není psáno, že pomáhat mohou jen nejslavnější sportovci. To si vzali k srdci amatérští hokejisté, když chystali první sportovní akce na podporu Jedličkova ústavu. A dnes už je Běh pro Jedličku etablovanou charitativní akcí, která se koná pod záštitou Hlavního města Prahy a jejími partnery jsou slavné osobnosti včetně Vladimíra Polívky nebo Davida Svobody. Závod je veřejně přístupný a můžete se ho zúčastnit i vy.
Největší filantropové mezi světovými sportovci
Cristiano Ronaldo
Za největšího sportovního dobrodince planety je považován portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo. Spolupracuje hned s několika neziskovými organizacemi a přispívá hlavně na nemocné a postižené děti. Pokud jde o konkrétní příklady, na dobročinné účely věnoval třeba peníze získané prodejem jednoho ze svých Zlatých míčů. A šlechetně se zachoval i v době koronavirové pandemie, kdy ze dne na den proměnil síť svých luxusních hotelů v nemocnice.
Michael Phelps
Svoji vlastní nadaci má i bývalý americký plavec Michael Phelps. Založil ji v roce 2008, když mu sponzoři věnovali navíc milion dolarů. Phelps tedy částku vložil do nadace a od té doby podporuje děti ve zdravém a aktivním životním stylu.
Pomáhají i ikony českého sportu
Vladimír Šmicer
Mezi českými sportovci je svými dobročinnými aktivitami známý například bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Podle svých vlastních slov se snaží vrátit fotbalu to, co mu dal, a věnuje se tedy fotbalovému klubu v Chabrech, kde s rodinou dlouhodobě žije. Nejen, že do SK Dolní Chabry sám investoval, ale je i jeho předsedou a kromě rozvoje lokálního sportu aktivně podporuje i celou místní komunitu.
Tomáš Berdych
Dále je s charitou spojené i jméno bývalého tenisty Tomáše Berdycha, se kterým jsme nedávno dělali rozhovor do našeho speciálního vydání věnovaného úspěšným sportovcům. Hodně se mluvilo o například o speciální edici hodinek z roku 2013, které tehdy jako sedmý hráč světa pomáhal navrhovat. Vyrobeno jich bylo celkem 32 a část z prodeje každého kusu putovala na charitu. „Ze začátku jsem měl nadaci pro děti, aby se mohly více věnovat sportu. Dneska se děti spíše zaměřují na počítač. Ale na druhou stranu je dnes také spousta možností. Spíš je potřeba se zaměřit na to, co jim nabídnout. Musíte je tedy sportem zaujmout. Dalším problémem je, že rodiny nemusí mít prostředky na sport pro děti. Tomu jsem se věnoval a rád bych v tom zase pokračoval,“ prozradil redakci Wealth Magazínu bývalý tenista.