Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Trend udržitelnosti: Na co myslet před investicí do solárních panelů?

Trend udržitelnosti: Na co myslet před investicí do solárních panelů?

Autor Redakce

S fotovoltaickými panely jakoby se roztrhl pytel. Důvodem je nejen rostoucí trend udržitelnosti, ale i energetická nezávislost. Zároveň v současnosti stát poskytuje dotace na výstavbu solárních elektráren za specifických podmínek. Solární energie je tak cenově dostupným a zároveň ekologickým nástrojem a investicí do budoucna. Není tedy divu, že stále více Čechů přemýšlí o instalaci fotovoltaické elektrárny. Pokud mezi ně patříte i vy, investici si dobře promyslete a zvažte všechny výhody i nevýhody. Na co si dát pozor?

Cena elektřiny se v Česku stále zvyšuje. V součtu letos zaplatíme až o 300 miliard více než loni a průměrné domácnosti vzrostou náklady zhruba o 20 tisíc korun. Řešením mohou být fotovoltaické elektrárny, které vyrábějí elektřinu z obnovitelného a velmi levného zdroje – ze slunečního záření. Přitom dokážou zásobovat velké rodinné domy i administrativní budovy. Počáteční investice je ale poměrně vysoká a jako všechno, i fotovoltaika má svá rizika. Nejprve si ověřte důležité aspekty, které jsou se solární energií spojené. Investiční skupina TPA radí, na co se před investicí do solárních panelů zaměřit.

Dotační programy

Největší nevýhodou fotovoltaik je určitě jejich vysoká pořizovací cena. Začínají zhruba na 30 tisících korun za 1 instalovaný kWp. U modelů s baterií ale počítejte s minimální cenou okolo 50 tisíc korun a verze s akumulací energie do vody jsou ještě dražší. Určitě se tedy vyplatí požádat o pomoc stát a Evropskou unii. Aktuálně běží hned několik dotačních programů zaměřených právě na tuto oblast, například OPTAK, NPO nebo RES+. Skupina TPA ve své tiskové zprávě uvádí podíl úspory při instalaci fotovoltaické elektrárny podnikatelskými subjekty: „OPTAK poskytne 45 % až 65 % výdajů, u RES+ a NPO je možné získat až 35 % způsobilých výdajů na solární panely a až 50 % na baterie. Získaní dotace a její výše zaleží především na velikosti podniku, způsobu provedení a místu realizace.“ Některé částky jsou jasně zastropované, jiné organizace už vyčerpaly svůj limit a s Evropskou komisí jednají o navýšení.

Licenční oprávnění

Dobrou zprávou je, že ani při výrobě elektřiny za účelem prodeje nejspíš nebudete potřebovat speciální licenci. Donedávna to však bylo nutností u instalace FVE s výkonem nad 10 kWp. Pro představu, 10 kWp sotva pokryje spotřebu většího rodinného domu. Licenci vydává Energetický regulační úřad, který následně vyžaduje pravidelné reporty. Novela energetického zákona účinná od 24. ledna 2023 zvýšila hranici pro potřebu licence na 50 kWp, stejná hranice platí pro nutnost zapojit osobu s odbornou způsobilostí.

Daňové povinnosti

Daním se nevyhnete u fotovoltaik s výkonem nad 30 kW, a to i v případě, že ji využíváte jen pro vlastní spotřebu. Pokud elektřinu vyrábíte k prodeji nebo přesáhnete hranici výkonu 30 kW, stáváte se plátcem daně z elektřiny. To znamená, že FVE může generovat další administrační úkony. Nezapomeňte tedy, že byste se měli registrovat k dani z elektřiny a každý měsíc ji řádně platit. Aktuální cena vychází zhruba na 28 korun za 1 MWh.

Dostatečné využití

Bude vyrobená elektřina skutečně využitá? Fotovoltaika se obecně vyplatí jen v místech, kde ji budete využívat denně. Záleží však na lokalitě umístění panelů. Např. na horách, kde je v zimě vysoká spotřeba elektřiny pro vytápění a bojlery, lze fotovoltaiku využít i na tyto potřeby. Zvažte však, kolik elektřiny je pro vaše využití ideální a podle toho zvolte počet panelů. Obecně má FVE smysl má pouze tam, kde roční spotřeba převyšuje 2 MWh.

Prodej přetoků

Pokud vyrobíte energie více, než spotřebujete,  můžete přetoky vracet do distribuční sítě. Těm můžete nespotřebovanou energii poskytnout zdarma nebo za poplatek. Ani ten však nebývá vysoký. Některé společnosti zohledňují tzv. spotové ceny elektřiny, které jsou nižší než ceny burzovní. Není to ale pravidlem. „V tomto kontextu je dobré upozornit ještě na chystanou novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, návrh pracuje s možností komunitně sdílet vyrobenou elektřinu, nicméně zatím míří pouze na sdílení v rámci bytového domu,“ radí v tiskové zprávě skupina TPA.

Stavební povolení

Před rozhodnutím o pořízení solárních panelů doporučujeme se také informovat o stavebním povolení. Potřebujete stavební povolení? Při umístění fotovoltaické elektrárny na stávajícím objektu opět záleží na jejím výkonu. Dosud byla hranice pro stavební povolení výkon 20 kWp. Lednová novela však tuto hranici zvýšila na 50 kWp. Jakmile je nižší než 50 kWp, stavební povolení nepotřebujete, v opačném případě si ho budete muset vyřídit.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články