Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie Akcie obranného průmyslu na vzestupu – výhodná investice, nebo morální minové pole?

Akcie obranného průmyslu na vzestupu – výhodná investice, nebo morální minové pole?

Autor Redakce

Akcie společností obranného průmyslu v současnosti dosahují rekordních hodnot. Válka na Ukrajině, rostoucí rozpočty na obranu a rostoucí geopolitické znepokojení vynesly tento sektor z pozice výklenku do centra pozornosti. Přesto investoři čelí morálnímu dilematu. „Ti, kdo investují do zbraní, profitují ze zbrojení – a nepřímo potenciálně i z války,“ říká Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s. „Investice do akcií obraného průmyslu je proto mnohem víc než jen finanční rozhodnutí.“

Z finančního hlediska existují přesvědčivé argumenty pro zařazení těchto akcií – alespoň pro určité typy investorů. Geopolitická situace se od ruské invaze na Ukrajinu zásadně změnila. Evropa diskutuje o návratu branné povinnosti, německé ozbrojené síly mají dostat zvláštní fond ve výši 500 miliard eur a členové NATO jsou pod tlakem, aby zvýšili výdaje na obranu až na pět procent HDP. Pro společnosti jako Rheinmetall, Hensoldt nebo Lockheed Martin to znamená plné knihy objednávek – a pro akcionáře: značný cenový potenciál.

Rovnice však není tak jednoduchá,“ upozorňuje Jan Zendulka. Akcie obranného průmyslu jsou cyklické, politicky citlivé a eticky kontroverzní. Mírová dohoda nebo politický posun může způsobit, že se kontrakty přes noc vypaří. Navíc mnoho institucionálních investorů, kteří se řídí kritérii ESG, musí ze zákona nebo dobrovolně vyloučit výrobce zbraní. „Toto etické hledisko není zdaleka triviální a každý investor si ho musí zvážit sám,“ dodává Jan Zendulka.

Těm, kteří se rozhodnou pro akcie obranného průmyslu, se může vyplatit selektivní alokace. Ačkoli mnohé z těchto akcií již zaznamenaly výrazné zisky, strukturální prostředí nadále nabízí protivítr, což naznačuje další potenciál růstu. „Investoři by si však měli být vědomi: obranný sektor podléhá politickému a společenskému napětí – a v žádném případě není zaručenou výhrou,“ zdůrazňuje Jan Zendulka. Vysoká volatilita je pravidlem, nikoli výjimkou.

Každý, kdo o takové investici uvažuje, by měl zajistit dostatečnou diverzifikaci. Místo investic do jednotlivých akcií mohou být méně rizikovou alternativou široce diverzifikované obranné ETF. Kromě toho je třeba pozorně sledovat politický vývoj. Obranné rozpočty jsou vázány na politickou vůli – a ta se může rychle změnit v důsledku voleb, rozpočtových krizí nebo geopolitických zvratů.

Kromě toho by investoři měli poctivě posoudit svůj vlastní investiční profil. „Ti, kteří se snaží investovat udržitelně a v souladu se svými hodnotami, pravděpodobně nebudou spokojeni s investicemi do výrobců zbraní,“ poznamenává Jan Zendulka. Na druhou stranu ti, kteří se primárně zaměřují na výnosy, mohou v současné době považovat obranný sektor za lukrativní – i když vysoce rizikový.

Akcie obranného průmyslu polarizují – a to oprávněně. Představují příležitosti, ale zároveň s sebou nesou značná rizika a etické aspekty. „Rozhodnutí pro nebo proti takové investici je proto velmi osobní,“ doplňuje Jan Zendulka. „Investoři si musí být plně vědomi odpovědnosti, která s tím souvisí.

Zdroj: Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Moventum







Chcete získat pozvánky na akce za zvýhodněné ceny, 12 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu,
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články