Home WEALTH PLANNINGCharita a filantropie Mladí filantropové radí, jak na podporu dárcovství kostní dřeně, když nesplňujete podmínky pro zápis do registru

Mladí filantropové radí, jak na podporu dárcovství kostní dřeně, když nesplňujete podmínky pro zápis do registru

Autor Daniel Vodrážka

Ačkoliv zachraňuje životy, darování kostní dřeně nebývá často skloňovaným dobrovolnickým tématem. Problematika však vyvolala vlnu zájmu a podpory po zveřejnění příběhu dětské pacientky Madlenky. Tento případ poukázal na vážný nedostatek dárců kostní dřeně v národním registru. Věděli jste však, že i vy můžete podpořit rozšíření registru o další dárce bez toho, aniž byste se sami dárcem stali? Jak na to vám přiblíží zástupci studentské neziskové organizace Mise naděje.

Zápis do registru dárců kostní dřeně představuje jedinečnou příležitost, jak zachránit životy pacientů trpících závažnými poruchami krvetvorby, jako je leukémie či aplastická anémie. Pro mnohé z nich je transplantace kostní dřeně jedinou nadějí na uzdravení. Nicméně nalezení vhodného dárce je často komplikované a časově náročné. Čím více dobrovolníků se do registru přihlásí, tím vyšší je pravděpodobnost, že pacienti naleznou kompatibilního dárce včas.

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) si klade za cíl soustavně budovat databázi lidí ochotných kdykoliv v budoucnu darovat část svých krvetvorných buněk neznámému nemocnému, a tím mu poskytnout šanci na život.

Abyste se mohli stát dárcem kostní dřeně, musíte splňovat následující základní podmínky:

  • Věk mezi 18 a 35 lety
  • Dobré zdraví bez závažných onemocnění v minulosti
  • Bez trvalého užívání léků (s výjimkou antikoncepce a léků na sezónní alergie)
  • Tělesná hmotnost vyšší než 50 kg

Proces registrace je jednoduchý a bezbolestný, zahrnuje vyplnění dotazníku o zdravotním stavu a odběr malého vzorku krve nebo stěru z dutiny ústní pro stanovení tkáňových znaků. Po zařazení do registru může být dárce kdykoliv v budoucnu osloven, pokud se jeho tkáňové znaky shodují s pacientem potřebujícím transplantaci.

Proč je důležité rozšiřovat registr dárců?

Příkladem je příběh dvouleté Madlenky, která trpí vzácnou aplastickou anémií. Toto onemocnění způsobuje, že její kostní dřeň nevytváří dostatek krvinek, což ji vystavuje vysokému riziku infekcí a nebezpečných krvácení. Jedinou nadějí na uzdravení je pro ni transplantace kostní dřeně od vhodného dárce. Bohužel v rodině se kompatibilní dárce nenašel, a tak lékaři hledají řešení v registru dárců.

Madlenka je momentálně hospitalizována ve Fakultní nemocnici v Motole, kde čeká na nalezení vhodného dárce. Její příběh vyvolal vlnu solidarity po celé České republice. Po výzvě rodičů a lékařů se tisíce lidí rozhodly zaregistrovat a nabídnout svou pomoc. V Praze se před registrací u IKEMu tvořily dlouhé fronty dobrovolníků, během několika dní se do registru přihlásilo přes 6 000 nových dárců.

Přestože se pro Madlenku dosud nepodařilo najít vhodného dárce, tento obrovský příliv nových dobrovolníků výrazně zvyšuje šance nejen pro ni, ale i pro další pacienty, kteří na transplantaci čekají. Každý nový dárce v registru představuje naději na záchranu života.

Je důležité zdůraznit, že zápisem do registru se člověk nezavazuje k darování; konečné rozhodnutí je vždy na dobrovolníkovi. Nicméně každý nový člen registru zvyšuje šanci pacientů na nalezení vhodného dárce a tím i na záchranu života. Madlenčin příběh je jen jedním z mnoha, ale ukazuje, jak důležitá je ochota pomoci a jak zásadní může být rozhodnutí stát se dárcem kostní dřeně.

Pokud nesplňujete podmínky pro zápis do registru, nebo se z jakéhokoliv důvodu nechcete zapsat sami, zvažte možnost zapojit se do systematické organizace náborů pro registr se studentskou neziskovou organizací Mise naděje.

Mise naděje je vysokoškolský spolek s 12-letou historií, který se vedle pomoci dětem z dětských domovů v oblasti finanční gramotnosti a vzdělávání dlouhodobě věnuje právě organizaci náborů pro registr dárců kostní dřeně.

Díky spolupráci s univerzitami má Mise naděje možnost organizovat nábory přímo na univerzitní půdě. Vysokoškoláci jsou teoreticky nejvhodnějšími dárci – jelikož při prvotním nalezení shody pacienta s dárcem může dárce ještě transplantaci odmítnout, je důležité, aby do registru vstupovali především lidé, kteří chápou důležitost tohoto kroku.

V současnosti jsme na našich náborech zapsali do registru již přes 1100 mladých lidí. Rádi bychom organizovali náborů více, ale schází nám zdroje. Především ty finanční, což je důvod, proč aktuálně hledáme partnera/sponzora pro expanzi tohoto projektu,“ říkají členové organizace a doplňují, „Máme kompletní tým lidí, kteří ví co dělat. Máme osvědčené postupy a partnerství s registrem i univerzitami. Aktuálně pořádáme jednotky náborů za semestr, mohli bychom jich však pořádat řádově mnohem více a dát tak větší naději vážně nemocným dětem i dospělým.

Zdroj: Mise naděje

Mise naděje je čistě apolitický, ryze dobročinný projekt, který vznikl jako studentská iniciativa jejího zakladatele Mgr. Ing. Daniel Vodrážky (více viz www.misenadeje.cz).

V případě zájmu o spolupráci nebo podporu se můžete ozvat na email info@misenadeje.cz nebo Instagram @mise_nadeje.

Autor: Daniel Vodrážka, zakladatel neziskové organizace Mise naděje







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články