Home AKTUALITY Češi jsou čím dál štědřejší. Nový průzkum ukazuje rekordní nárůst dárcovství

Češi jsou čím dál štědřejší. Nový průzkum ukazuje rekordní nárůst dárcovství

Autor Dana Halušková

Podle aktuální analýzy Úřadu vlády ČR realizovaného agenturou STEM je dárcovství v Česku na vzestupu. Objem darů se zvyšuje dramatickým tempem a v roce 2022 dosáhl maxima ve výši minimálně 12,5 miliardy korun. Přitom v roce 2012 to bylo jen 4,4 miliardy. Jak si vedou individuální a firemní dárci? A bude tento trend pokračovat?

Jedná se o první takto komplexní průzkum v ČR, který sleduje nejen počet a výši darů, ale i související sociodemografické faktory. Vychází z daňových přiznání fyzických i právnických osob. Kromě toho zohledňuje také dary poslané přes online platformy Donio.cz a Darujme.cz, které často využívají individuální dárci včetně těch, o nichž z daňových přiznání nemáme relevantní data. 

Vyšší počet dárců i více darů

Data nasvědčují tomu, že filantropie v Česku nabývá na významu. Celkově je trend růstový a v roce 2022 došlo vlivem začátku války na Ukrajině dokonce ke skokovému nárůstu. Firmy tehdy věnovaly na dobročinné účely 8,4 miliardy korun a u fyzických osob je potvrzená částka 4,1 miliardy. Ještě vyšší částku ale pravděpodobně darovali i zaměstnanci, proto STEM odhaduje konečné číslo až na 18 miliard.

Úspěch online platforem

Spoustu dárců motivuje zjednodušení celého procesu díky internetovým platformám, kterých za poslední roky výrazně přibylo. Je ale nutné si dávat pozor na podvodníky, což nahrává největším hráčům na trhu, jako jsou Donio.cz a Darujme.cz. Na obou platformách dohromady dosáhly dary dokonce jedné miliardy korun. A přestože předloni Češi celkově darovali méně, obliba online platforem rozhodně neklesla a využilo je přes 600 tisíc unikátních uživatelů.

Angažovanost a pravidelnost

Nejde ale jen o možnost darování přes internet. Na výsledcích průzkumu je vidět, že česká veřejnost začíná mít o filantropii větší povědomí a aktivně ji podporuje, Její angažovanost potvrzuje i nárůst darů zaznamenaných v daňových přiznáních. Oproti roku 2012 se jejich podíl zvýšil z 6,4 % na 10,2 %. Celkový počet dárců se však zvýšil téměř o 60 %.

Významný vliv z hlediska dopadu mají pravidelní dárci, kterých také přibývá. V roce 2023 například opakovaně darovalo 44 % právnických osob a 56 % fyzických osob. To znamená, že standardem není jen jednorázová dobročinnost před Vánoci nebo v době různých katastrof. Právě naopak, darování se stává běžnou součástí života a probíhá průběžně. Zároveň průzkum potvrdil, že průměrná hodnota daru pravidelných dárců je 5x vyšší než v případě těch jednorázových či nepravidelných.

Regionální rozdíly

Není žádným překvapením, že žebříčku dárců vévodí Hlavní město Praha, které je i nejbohatším regionem. Nejvyšší je zde jak podíl dárců, tak hodnota darů. Zajímavější jsou ale výsledky ze Zlínského kraje, který má nejvyšší procento donorů z řad právnických osob. Charitě a filantropii se zde podle daňových přiznání věnuje celých 9 procent podnikatelů.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články