Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie Proč investovat do RHAPSODY III: V APS CREDIT FUND se otevírá už 3. podfond pro kvalifikované investory

Proč investovat do RHAPSODY III: V APS CREDIT FUND se otevírá už 3. podfond pro kvalifikované investory

Autor Petr Kohout

Do nového podfondu RHAPSODY III mohou zájemci investovat do 15. 1. 2025. Naším cílem je získat investiční kapitál ve výši 30 milionů euro. Věřím, že díky našim mnoholetým zkušenostem víme, jak je správně zainvestovat – skupina APS je největší česká firma podnikající v oboru investic do problémových pohledávek. V regionu střední a východní Evropy přitom patříme mezi trojici největších firem.

20. narozeniny APS slavíme otevřením RHAPSODY III

Historicky jsme v APS spolupracovali s opravdu velkými hráči v úvěrovém byznysu – s institucionálními investory jako například IFC (člen skupiny Světové banky), s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a velkými investičními fondy jako Apollo Global Management, Lone Star nebo Bain Capital. Nyní mají možnost s námi investovat i retailoví kvalifikovaní investoři.

„Za 20 let jsme velkým fondům vydělali hodně peněz. V jednu chvíli jsme si řekli: proč neudělat něco podobného pro investory v České republice. Tak vzniklo RHAPSODY,“ říká Martin Machoň, předseda představenstva APS CREDIT FUND SICAV, a.s. a jediný majitel skupiny APS.

V roce 2021 jsme spustili náš fond APS CREDIT FUND a vzniklo první RHAPSODY, v roce 2022 jsme otevřeli 2. podfond RHAPSODY II. Za pouhé dva roky jsme od investorů získali kapitál v hodnotě přibližně 60 milionů eur, což je úspěch, na kterém chceme i nadále stavět – a proto je tu RHAPSODY III.

RHAPSODY už potřetí a nyní otevřené pro investice

Těší mě, že máme právě otevřený už 3. podfond, pro který je investiční okno otevřené v období mezi 15. 10. 2024 až 15. 1. 2025. Spolupracujeme se spolehlivými distribučními partnery, ale investiční smlouvu jde uzavřít i přímo u nás.

Podfond je určený pro kvalifikované investory, minimální investice je tak 1 milion Kč. Fond je regulovaný Českou národní bankou. I tentokrát se zaměříme na investiční příležitosti v oblasti pohledávek a problémových aktiv v regionu především střední a východní Evropy. Tam máme naše pobočky, zkušené lidi a potřebné know-how. I nadále budou podkladová aktiva tvořena korporátními a retailovými pohledávkami většinou zajištěnými nemovitostmi.

Fond je pětiletý, přičemž první 3 roky získaný kapitál podfond opakovaně reinvestuje, poslední dva potom původní investici spolu s nakumulovaným výnosem distribuuje zpět investorům. Jedná se o unikátní koncept, který investorům poskytuje nadstandardní výnos při rozumné míře rizikovosti s relativně vysokou likviditou.  

RHAPSODY v číslech: Co již je za námi?

RHAPSODYRHAPSODY II
Objem nasbíraného kapitálu31,6 mil. EUR27,9 mil. EUR
Zainvestovaná částka59,4 mil. EUR31,4 mil. EUR
Počet nakoupených portfolií3720
Země117
Výkonnost k 31. 12. 2023 (NAV) 1,2067 (v CZK) 1,2190 (v EUR)(NAV) 1,0745 (v CZK) 1,0833 (v EUR)
Fond spravuje v rámci podfondů RHAPSODY a RHAPSODY II celkem přes 59 milionů EUR.

Cíle a očekávání podfondu RHAPSODY III

  • Cílovaná částka: 30 milionů EUR
  • Očekávaný čistý peněžní násobek: 1,4 – 1,6x
  • Cílovaná očekávaná návratnost investice v % (IRR): 10–14 %
  • Investiční horizont: 5 let 

Jaká je budoucnost trhu s pohledávkami?

V APS se soustředíme především na obchody v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Trh s pohledávkami je anticyklický – v době, kdy je v jiných odvětvích krize, logicky trh s problémovými pohledávkami roste. Přidávám pár poznámek z poslední studie „NPL Monitor1“ takzvané Vídeňské iniciativy (European Banking Coordination Initiative):

Objemy NPL (nesplácených úvěrů) a průměrný podíl NPL na úvěrových portfoliích zůstávají v regionu CESEE relativně stabilní, navzdory vnějším šokům, které představuje například zvýšená úroveň inflace. Ale zároveň doporučují, aby dohlížející orgány zůstaly ostražité vzhledem k pokračujícím výzvám.
Úvěrová rizika se dramaticky nezvyšují, ale komerční úvěry na nemovitosti se dostávají pod tlak. Úvěry malým a středním podnikům také začaly vykazovat jistou zranitelnost.
Evropská centrální banka varovala, že při podrobnějším pohledu na úvěrové portfolia bank se objevuje složitější obrázek – slabší ekonomika a vysoké úrokové sazby i nadále představují výzvy pro úvěruschopnost dlužníků a kvalitu aktiv, zejména u vysoce zadlužených sektorů.

Pokles NPL se v celoevropském kontextu v roce 2022 zastavil a některých trzích pozorujeme malý, ale již viditelný růst. Navíc ochota bank půjčovat na projekty v některých sektorech, zejména ve stavebnictví, je omezená. Proto očekáváme další nárůst NPL u společností s potížemi se včas a adekvátně refinancovat.

Jestli vás zajímá víc, budeme rádi, když nás kontaktujete:

Autor: Petr Kohout, Group CFO, CEO APS Investments s.r.o.

Související články