Podíl žen ve vedení firem celosvětově roste a tento trend můžeme v posledních letech pozorovat i v Česku. Situaci navíc nahrává plánovaná úprava legislativy, jejímž cílem je nejméně 40 procent žen ve správních a dozorčích radách společností obchodovaných na burze. Navíc přibývá dědiček rodinných podniků z řad dcer a manželek původních majitelů.
Do žebříčku 100 nejbohatších Čechů sestaveného magazínem Forbes se letos dostalo celkem 9 žen. První místo už třetím rokem patří Renátě Kellnerové, ale spousta dalších miliardářek zatím tolik známých není. Díky svým byznysovým úspěchům si přesto zaslouží krátké představení, které vám přinášíme v článku.
1. Renáta Kellnerová
Nejbohatší Češkou je suverénně Renáta Kellnerová, která po svém zesnulém manželovi před třemi lety převzala vedení PPF. Po bouřlivém období se během posledního roku situace ve skupině uklidnila a majitelka superholdingu si přilepšila o 8 miliard, a to například díky prodeji Home Credit v některých zemích nebo navýšení podílu ve společnosti In Post. Důležitou roli ale hrálo i uzavření obchodu s Emirates Telecommunications Group, která od PPF odkoupila část aktivit. Kellnerová se tak se jměním v hodnotě 386 miliard korun stala 12. nejbohatší ženou světa.
2. Jitka Cechlová Komárková
Druhou nejbohatší Češkou je Jitka Cechlová Komárková, sestra Karla Komárka. Dlouhodobě žije se svým manželem Cechlem ve Švýcarsku a v poslední době se daří především její firmě Bonatrans Group, největším výrobci železničního dvoukolí v Evropě. Letos došlo k prodeji dceřiné společnosti skupiny, a to indické firmě Jupiter Wagons zhruba za 760 milionů korun. Její bohatství podle magazínu Forbes dosahuje 13,3 miliardy korun a celkově jí v žebříčku patří 35. místo.
3. Radoslava Štěpánková
Z dědictví po svém muži získala majetek i třetí miliardářka Radoslava Štěpánková, která je jako bývalá manželka Františka Štěpánka jednou z obmyšlených Svěřenského fondu Františka Štěpánka. Správa fondu je v rukou advokáta, Pavla Tomka. Štěpánková tak spolu se svými dětmi ovládá Sokolovskou uhelnou i přidruženou SUAS Group. A protož je tento byznys u nás znovu na vzestupu, zvýšila se hodnota majetku Štěpánkových na 8,3 miliardy korun a celkově se řadí na 65. místo.
4. Radka Prokopová
Na 4. příčce nejbohatších českých žen je Radka Prokopová. V celém žebříčku je pak spolu s partnerem Františkem Fabičovičem na 66. místě. Radka Prokopová svůj majetek vybudovala v rámci vlastní společnosti, je spolumajitelkou firmy Alca zaměřené na sanitární techniku. Společně s obchodním i životním partnerem Františkem Fabičovičem ale vlastní i vinařství nebo několik luxusních nemovitostí. Jejich jmění tedy letos vzrostlo na 7,9 miliardy korun a jsou v seznamu na 66. místě.
5. Kateřina Kratochvílová
Páté místo patří Kateřině Kratochvílové, která zastupuje druhou generaci vlastníků rodinné firmy ICOM transport. Její otec, Zdeněk Kratochvíl, je ve firmě stále v pozici místopředsedy představenstva. Ačkoliv je ICOM transport etablovanou firmou, Kateřina se stále pouští do nových projektů, což vede také k vyšším výdělkům. Za poslední rok si tedy polepšila o 0,2 miliardy korun a disponuje majetkem v hodnotě 6,6 miliard korun, což jí řadí na 75. místo
6. Lucie Večeřová
Těsně za Kateřinou Kratochvílovou skončila Lucie Večeřová s 6,5 miliardami korun. Tato miliardářka stojí v čele skupiny Agro-Měřín, jejíž vedení loni úspěšně převzala po svém otci. Ve holdingu ale figurovala už dříve jako vedoucí právního oddělení. A na co se její firmy zaměřují? Především na výrobu mléčných produktů nebo prodej ovoce a zeleniny, což jim v minulých letech hodně usnadnila i evropské dotace. Jen za uplynulý rok si tedy Večeřová připsala půl miliardy navíc.
7. Denisa Materová
Teprve rok jsou ve vedení skupiny Promet Group sourozenci Denisa a Radim Materovi, kteří podnik převzali v rámci dědictví. Oba byli do chodu rodinného podniku zapojení už dávno předtím a kýžený segment metalurgie a strojírenství vždy dobře znali. Rodina také vlastní třetinový podíl v Tatře nebo v chorvatské společnosti Duro Daković, která se zaměřuje na výrobu vlakových vagonů. Podle magazínu Forbes je majetek sourozenců aktuálně ve výši 6,4 mld. Kč a přisuzuje jim tak celkově 77. místo.
8. Jaroslava Valová
Jaroslava Valová je zástupcem první generace firmy SIKO, kterou založila v roce 1991. Podle informací na webových stránkách firmy tenkrát rodina pravděpodobně sama nečekala, jaký byznys z ní vyroste. Začínali vystavováním produktů před garáží svého domu. Od roku 2015 je podnik v rukou druhé generace – v rukou jejích synů. Jaroslava Valová se však stále účastní důležitých jednání společnosti.
9. Simona a Jaromír Kijonková
Devátou nejbohatší ženou Česka je Simona Kijonková. Spolu se svým manželem se celkově umístili na 81. místě. Simona je zakladatelkou firmy Zásilkovna, která spadá pod skupinu Packeta Group. Svůj podíl v této mateřské společnosti letos manželé prodali a nyní se zaměřují na svou investiční skupinu JSK Investments. Kijonková navíc založilla nadaci, a tak se ze známé podnikatelky pomalu stává spíš investorka a filantropka.
Celý žebříček si prohlédnete zde.