Home AKTUALITY Filantropie jako rodinný podnik? Warren Buffett dál podporuje nadaci Gatesových, v dědictví na ni ale nemyslí

Filantropie jako rodinný podnik? Warren Buffett dál podporuje nadaci Gatesových, v dědictví na ni ale nemyslí

Autor Dana Halušková

Majetek Warrena Buffetta nyní dosahuje více než 144 miliard dolarů a až do června letošního roku se předpokládalo, že připadne nadaci Billa a Melindy Gatesových. Nakonec je ale všechno jinak. Komu tedy miliardář své jmění odkázal a jak s ním bude nakládáno?

Přestože se již před 18 lety Buffett zavázal k poskytnutí svého majetku nadaci Gatesových, začátkem letošního léta oznámil, že prostředky zůstanou v jeho vlastním fondu. Ten budou spravovat jeho tři dospělí potomci a finance musí využít do 10 let po smrti svého otce. V tuto chvíli Warren Buffet věnuje peníze jak do čtyř vlastních nadačních fondů, tak také i nadaci Gatesových.

Nový nadační fond povedou potomci Warrena Buffetta – Howard Buffett, Susie Buffett a Peter Buffett, kteří sami mají s filantropií velké zkušenosti. Přesto pro ně bude výzvou tak rychle využít veškerý majetek, aby byl ku prospěchu věci. „Není snadné rozdávat peníze, pokud to chcete dělat chytře a s rozmyslem,“ řekl Howard Buffett pro The Associated Press s odkazem na svého otce. A dodal, že mu přeje pevné zdrav do dalších let a děkuje mu za tak velkou příležitost.  

Dary pro nadaci Gatesových

Od roku 2006 byl Buffett pravidelným dárcem nadace Gatesových. Do současnosti tak od něj získali neuvěřitelných 43 miliard dolarů (přibližně 970 miliard korun). Svoje plány po svém odchodu ale změnil a rozhodl se soustředit na vlastní nadační fond, který poprvé zmínil v listopadu loňského roku.

Podle James Ferrise, ředitele Centra pro filantropii a veřejnou politiku na University of Southern California jde o logický krok, který je pro movité jedince typický. „Miliardáři nemají tendenci dávat své peníze jiným lidem, aby je rozdali,“ řekl Ferris s tím, že spousta z nich ale také váhá, jestli předat majetek další generaci, aby tak nebránili jejich vlastním nápadům a celkovému rozvoji. A Buffett se podle něj dokázal dobře přizpůsobit okolnostem.

Gatesova nadace neuvedla, kdy se o Buffettově rozhodnutí dozvěděla, ani jaký to bude mít dopad na její rozpočet. Dříve ale v prohlášení napsala, že „Warren Buffett byl mimořádně štědrý“ a že „sehrál neocenitelnou roli při prosazování a utváření činnosti nadace s cílem vytvořit svět, kde může každý člověk žít zdravý a produktivní život“.

Nadační fondy Warrena Buffetta a jeho rodiny

Buffett v průběhu let dával Gatesově nadaci velké roční dary, ale také vyčlenil miliardy pro nadace, které provozují jeho tři děti a nyní se zaměřil i na čtvrtou rodinnou nadaci. Jejich práce tak přibližuje priority příští generace Buffettů.

Susan Thompson Buffett Foundation, pojmenovaná po první manželce Warrena Buffetta, je největší z hlediska darů. Podporuje organizace, které pečují o reprodukční zdraví a usnadní přístup k antikoncepci a interrupci po celém světě. Susie Buffett mu předsedá a Peter Buffett je členem představenstva. Susie Buffett ale také vede The Sherwood Foundation, která se zaměřuje na rozvoj dětí a poskytuje granty organizacím a projektům v Nebrasce, odkud Buffettovi pocházejí.

Peter Buffett’s NoVo Foundation patří k hlavním sponzorům organizací pro autonomii dívek a žen a proti genderově podmíněnému násilí. V roce 2020 se Peter a jeho manželka Jennifer rozhodli rozšířit své zaměření a působení a zaměřili se i na podporu indiánských komunit a projektů pro budování udržitelných místních komunit, kterým zajistí například přístup k potravinám.

Nadace Howarda G. Buffetta se zase specializuje na zmírňování konfliktů a podporu zemědělství po celém světě. Od roku 2022 darovala asi 800 milionů dolarů (zhruba 18 miliard korun) na humanitární iniciativy na Ukrajině, která válčí s Ruskem. Patří mezi ně podpora distribuce potravin ve školách, odminování, rekonstrukce významné vydavatelské společnosti nebo důležitého mostu pro přepravu obilí.

Malý tým, velké plány i velké finanční možnosti

Podle Howard Buffetta zatím není jasné, jak on a jeho sourozenci rozdají otcovo jmění. Řekl však, že budou i nadále hledat způsoby, jak dosáhnout co největších změn, přesně jak jim doporučoval jejich otec.

Kathleen Enrightová, prezidentka a generální ředitelka Council on Foundations, uvedla, že Buffettovi skutečně udělali z filantropie rodinný podnik, přičemž jde o další generaci ostřílených dárců, kteří dokázali vybudovat dlouhodobě prosperující nadace.

Je to opravdu hodně peněz a pravděpodobně jich ještě přibude,“ poznamenala s tím, že bude nutné rozdávat vysoké částky, aby plán dodrželi. Napjatý časový rámec pro ně ale není ničím novým, protože sám Warren Buffet má tuto podmínku pro charitativní financování už dlouho.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články