Home Řízení rodinyRodinné podnikání 10 zlatých tipů pro nástupnictví v rodinných firmách

10 zlatých tipů pro nástupnictví v rodinných firmách

Autor Julie Hambergerová

Nástupnictví. Proces vyžadující mnoho otázek a odpovědí, času a příprav. Nevhodně nastavený plán nástupnictví totiž může mít za následek pád rodinné firmy. Čeho byste se při předání rodinného podniku měli držt? Přečtěte si 10 tipů od odborníků, jak na efektivní plán nástupnictví.

Předání rodinného podniku svému nástupci v podnikateli vždy vyvolává očekávání, obavy i naděje. Jde o náročný proces, který ustojí jen třetina rodinných firem. Do hry vstupuje celá řada faktorů. Na jedné straně musí aktéři celého procesu myslet na zachování podnikání, na druhé straně ale také na udržení dobrých rodinných vztahů. V mnoha západních zemích musí navíc brát ohled i na zákony definující dědické právo a daňová pravidla.

Podnikatel se také setkává s různými definicemi slova spravedlnost. Abyste se neztratili hned na začátku této obtížné cesty, náš spolupracující institut The Witten Institute for Family Business při Witten/Herdecke University připravil nástupnické desatero, které obsahuje vše, co musíte při mezigeneračním předání podniku další generaci vzít v úvahu.

Nástupnické desatero

  1. O nástupnictví mluvte!
  2. Rozlišujte mezi vlastnickým a manažerským nástupnictvím.
  3. Nezapomeňte na finanční, daňové a dědické právní důsledky nástupnictví.
  4. Myslete na vaše podnikání (odděleně od rodiny).
  5. Myslete na vaši rodinu (odděleně od podnikání).
  6. Při výběru potenciálního nástupce přednostně kritérium schopnosti daného kandidáta.
  7. Nástupci by měli dostat možnost jít v podnikání svou vlastní cestou.
  8. Odcházející i přicházející generace si musejí navzájem pomáhat.
  9. Dobře zvažte všechny varianty nástupnictví v rodinné firmě.
  10. Rady třetí strany mohou být velmi užitečné.

Autor: Julie Hambergerová – Centrum pro rodinné firmy při VŠE
VSTUPTE DO WEALTH CLUBU

Zapojte se do Wealth Clubu, aby vám neunikly nejnovější informace, trendy i informace z oblasti soukromého i rodinného bohatství. Členové Wealth Clubu Premium navíc automaticky získávají roční předplatné tištěné i elektronické verze Wealth Magazín – Premium, vstup na dvě velké mezinárodní akce a další extra výhody!

STAŇTE SE ČLENEM WEALTH CLUBU A ZÍSKÁTE VÍCE NEŽ 10 SPECIÁLNÍCH VYDÁNÍ WEALTH MAGAZÍNU VE FORMĚ PDF PŘÍMO NA SVŮJ EMAIL!

Související články