Home WEALTH PLANNINGCharita a filantropie 10 osobností z oblasti filantropie, které se letos vyplatí sledovat

10 osobností z oblasti filantropie, které se letos vyplatí sledovat

Autor Dana Halušková

I pro rok 2025 vybral magazín The Chronicle of Philanthropy nejzajímavější osobnosti z neziskového a dárcovského sektoru. Je mezi nimi spousta známých filantropů jako například Alex Soros, Susie Buffett nebo JD Vance, ale najdou se i úplní nováčci, jejichž jména vám zatím možná nic neřeknou. Podle všeho ale právě oni formují budoucnost filantropie a ještě o nich hodně uslyšíme.

Současná doba je z pohledu dobročinnosti poměrně bouřlivá, a tak tato oblast hledá nové způsoby filantropických aktivit a s nimi i nové lídry. Ať už to jsou pokračovatelé známých filantropů, nebo rozené vůdčí typy se zájmem o celospolečenské blaho. Kdo ovlivňuje svět filantropie?

Potomci známých filantropů

Alex Soros v roce 2023 převzal po svém otci vedení organizace Open Society Funds a její podobu postupně modernizuje. Její klíčovou prioritou jsou stále lidská práva, ale v poslední době se stále více zaměřuje i na klima. Syn George Sorose by tedy mohl zaujmout i mladou generaci, tím spíš, že svoje osobní i pracovní aktivity pravidelně sdílí na sociálních sítích.

Ze slavné rodiny pochází i Susie Buffett. Je dcerou čtyřiadevadesátiletého miliardáře Warrena Buffett a společně se svými bratry Howardem a Peterem má na starosti charitativní fond, do kterého bude po smrti jejich otce převeden majetek v hodnotě 140 miliard dolarů (téměř 3,4 bilionu korun). Kam tyto prostředky poputují se zatím přesně neví, ale částečným vodítkem může být současná podpora dětských skupin nebo regionu Omaha v Nebrasce.

Politické osobnosti

Nový viceprezident Spojených států JD Vance se už jako republikánský senátor z Ohia zaměřoval na dotace pro univerzity a také na levicově orientované národní nadace, které považoval za problematické. Požadoval přitom rychlejší vyplácení finančních prostředků a chtěl změnit i daňový systém, ale jeho návrhy nikdy nebyly schváleny. Pravděpodobně se o to tedy bude pokoušet i v nové roli, kde má daleko více možností.

Dalším republikánským senátorem v žebříčku je James Lanford, který už v roce 2017 prosazoval zákony umožňující běžným daňovým poplatníkům větší odpočty charitativních darů. Tyto snahy sice selhaly, ale nyní má s většinou v senátu vyšší šanci na úspěch. „Jsem velmi hrdý na to, kolik Američanů skutečně podporuje neziskové organizace,“ řekl Landford nedávno pro Christian Broadcasting Network. Zároveň ale dodal, že chce, „aby si lidé mohli dovolit darovat o něco víc.“

Další jména na scéně

Jim Shelton

Současný generální ředitel společnosti Blue Meridian Jim Shelton se odjakživa zaměřuje na ekonomický rozvoj. Ve své práci využívá tvrdá data, ale i měkké dovednosti, tedy umění komunikace a naslouchání komunitám, které jsou ve filantropii tak důležité. „Když se mě lidé ptají, co mi dává naději, odpovídám, že Texas,” tvrdí. Tento stát se sice potýká s mimořádně vysokou polarizací a tedy i rozohněnou rétorikou, ale v Dallasu a dalších městech odvádějí lidé podle Sheltona dobrou práci a dělají velké pokroky.

Brenda Solórzano

Brenda Solórzano je novou generální ředitelkou Kalifornské nadace, v jejíž správě je majetek v hodnotě 4 miliard dolarů (tedy necelých 100 miliard korun). Dříve vedla nadaci Headwaters v Montaně, ale požáry v její domovské Kalifornii ji přivedly k novému životnímu poslání. Veřejně hovoří o tom, jaká je role filantropie tváří v tvář humanitární krizi a nezapomíná přitom na lidskost, což dokazuje její nedávné prohlášení v rámci veřejného fóra: „Naslouchejte lidem a tomu, co potřebují. Tohle bude dlouhá cesta. Zůstaňte tady a nezapomeňte na nás.“

Cecilia Conrad

Pokud chtějí americké dobročinné organizace rozšířit okruhy dárců, Cecilia Conrad je odbornicí, kterou žádají o pomoc. Právě ona se svým týmem už zorganizovala řadu veřejných soutěží, které pomohly i velkým jménům včetně MacKenzie Scott, Melindy French Gates nebo MacArthur Foundation. V letošním roce navíc uznávaná filantropka plánuje další rozvoj těchto aktivit.

Ken Griffin

Ken Griffin využívá majetek z hedgeových fondů, jehož hodnota se odhaduje na 46 miliard dolarů, v přepočtu přes 1,1 bilionu korun. Sponzoruje s ním zejména charterové školy (soukromé vzdělávací instituce financované z veřejných peněz) nebo změnu způsobu dárcovství orgánů. Je velmi konzervativní a zásadový, což ho loni přivedlo až ke vzpouře proti dárcovství na Harvardu, jeho alma mater. Výuka by se podle Griffina měla zaměřovat především na úspěchy západní civilizace, nikoliv na její nedostatky. A čím dál větší význam přikládá i digitálním technologiím, které jsou zásadní pro obě jeho oblasti zájmu, tedy vzdělávání i zdravotnictví.

Holly Welch Stubbing

Holly Welch Stubbing je od loňského roku prezidentkou a generální ředitelkou National Philanthropic Trust, jednoho z největších sponzorů dárcovských fondů a nositele standardů v této oblasti. Tyto fondy vznikly už ve 30. letech a dnes jsou jednou z nejvýznamnějších součástí filantropie. Podle některých se nyní potýkají s nedostatkem darů, ale Stubbing je považuje za způsob, jak stabilizovat filantropický ekosystém.

Paula Kerger

Paula Kerger se jako generální ředitelka PBS (amerického veřejnoprávního vysílání) snaží, aby nebyly sníženy náklady na jeho financování. Federální podporu kritizovali loni zejména Elon Musk a Vivek Ramaswamy, kteří se vyjadřovali jménem prezidenta Trumpa. Tvrdili, že peníze „jsou využívány jinak, než Kongres původně zamýšlel“. Kerger tedy bude pravděpodobně ve svém úsilí pokračovat i během druhého Trumpova volebního období.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články