Home AKTUALITY Zemřel blízký přítel Warrena Buffetta. Kdo byl Charlie Munger?

Zemřel blízký přítel Warrena Buffetta. Kdo byl Charlie Munger?

Autor Redakce

Nejen investiční svět dnes zasáhla zpráva o úmrtí Charlieho Mungera, multimiliardáře, investora a pravé ruky Warrena Buffetta. Munger se dožil úctyhodného věku a svět opustil ve svých 99 letech. Kdo byl Charlie Munger?

Charlie Munger je znám zejména jako blízký spolupracovník a pravá ruka Warrena Buffetta. Byl také místopředsedou společnosti Berkshire Hathaway, jejíž předsedou a generálním ředitelem je právě snad neznámější světový investor. Ačkoliv ve světě investic a bohatství byl méně známým než Buffett, byl Munger též multimiliardářem a investorem, který sdílel hodnoty se svým blízkým přítelem – rozvážnost, trpělivost, disciplína. „Berkshire Hathaway by se nikdy nevypracovala do své současné pozice bez Charlieho inspirace, vědomostí a pomoci,“ napsal ve vyjádření společnosti Warren Buffett, jež v minulosti o svém parťákovi prohlásil, že „tak moc podobně smýšlejí, až je to děsivé.“

Muž mnoha rolí

Multimiliardář, investor, právník, filantrop, architekt… Charlie Mungel byl ve všech rolích. Podle magazínu Forbes výše jeho jmění k datu jeho skonu byla 2,6 mld. dolarů (netto 57,473 mld. Kč). Byť je spojován zejména s Warrenem Buffettem a společností Berkshire Hathaway, velkou část svého jmění vydělal ještě dříve, než se stal místopředsedou zmíněné společnosti. Kde dále působil?

Charlie Munger zastával mnoho různých rolí. Byl například členem představenstva Costco. Velmi známá je také společnost Daily Journal Corporation, kterou Munger koupil v roce 1977 a vybudoval z ní úspěšné vydavatelství, resp. úspěšné a známé noviny Daily Journal. Munger dříve působil jako předseda společnosti.

Právě nákup kvalitních společností byl jednou z jeho hlavních investičních strategiích. Sám Buffett se jednou nechal slyšet, že kvůli Mungerovi přehodnotil svou investiční strategii. Místo zaměření se na investice do levných společností cílit spíše na ty, které jsou kvalitní, ale podhodnocené.

Charlie Munger věnoval část svého jmění na filantropii. Nejméně 550 milionů dolarů směřoval na vzdělávání, zejména vzdělávacím institucím pro výstavbu dalších budov. Ačkoliv nebyl vystudovaným architektem, rád navrhoval budovy. Jeho jedinou podmínkou při darech institucím tak bylo, že školy přijmou jeho architektonické návrhy. Zajímavostí je, že u některých z nich trval například na tom, aby dámské toalety byly větší než pánské – u dámských se totiž tvoří dlouhá fronta.

Stručně o životě Charlieho Mungera

Charlie Munger pocházel z americké Omahy, narodil se přesně na Nový rok – 1. ledna 2024. Jeho otec byl právníkem a matka pocházela z americké bohaté rodiny. Svět je malý, v mládí Munger pracoval v obchodě s potravinami dědečka Warrena Buffetta. Vzájemně se však v té době ještě neznali.

Munger studoval na Michiganské univerzitě, během studia narukoval do armády, studium na univerzitě tak nedokončil. Promoval v roce 1948 na právnické fakultě Univerzity Harvard. Během několika let v armádě působil v Pasadeně, kde na Kalifornském technologickém institutu studoval meteorologii. Tam také potkal svou první ženu, Nancy Hugginsovou.

Po promoci na Harvardu se spolu s manželkou přestěhoval do Kalifornie a v roce 1962 založil advokátní kancelář Munger, Tolles & Olson, a hedgeový fond Wheeler, Munger & Co., spolupracoval s významnými osobnostmi, např. Franklinem Otisem Boothem, později jedním z největších investorů v Berkshire Hathaway. Munger hedge fond uzavřel v roce 1975. O tři roky později se stal místopředsedou Berkshire Hathaway.

Bohatý život i smutné tragédie

Munger měl 7 dětí. Tři děti pak s první manželkou Nancy – dcery Wendy a Molly, syna Teddyho, jež zemřel v pouhých 9 letech na leukémii. Mungerovi se poté rozvedli. O dva roky později se oženil – opět s Nancy – Barryovou, se kterou zplodili 4 děti. Munger byl také nevlastním otcem jejích dvou synů. S Nancy byli manželé až do její smrti v roce 2010.

Až k „osudovému“ setkání s Warrenem Buffettem došlo v roce 1959, kdy se Munger vrátil do Omahy ukončit právní praxi jeho zesnulého otce. S Buffettem ho seznámil jeden z jeho investorů. V kontaktu a přáteli byli více než 60 let. Údajně se nikdy nepohádali.

Charlie Munger zemřel 28. 11. 2023.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články