Home LifestyleŽivotní styl Zájem o netradiční nemovitosti roste: Prodávají se mlýny, rozhledny i bývalé pošty

Zájem o netradiční nemovitosti roste: Prodávají se mlýny, rozhledny i bývalé pošty

Autor Redakce

Hledáte moderní bydlení nebo zajímavou investici spojenou s podnikáním? Pak je pro vás ideální netradiční nemovitost. Nemusí jít jen o hrad nebo zámek. Dobře se dnes prodávají také rozhledy, bývalé mlýny a pivovary či staré administrativní budovy.    

Největší část nabídky realitních kanceláří tvoří byty a domy, ale najdou se i mnohem zajímavější nemovitosti. Například u Luxent – Exclusive Properties na vás čekají i starobylé mlýny, energeticky soběstačné rozhledy nebo objekty, které dříve sloužily jako úřady.

Přibývá zájemců z řad mladých podnikatelů

Zájemci jsou různí. Nejčastěji se ale jedná o mladší podnikatele kteří chtějí zachovat původní účel stavby a zároveň zde vytvořit příjemné bydlení pro svou rodinu. Takové řešení je ideální jak pro ně, tak pro samotnou budovu a její okolí. Ne vždy je to ale tak jednoduché. Spousta objektů čeká na nového majitele dlouhé roky a ani po prodeji nemá jistou budoucnost.

Někdy to jde samo a hned, jindy prodej trvá rok i dva. Zájemci o tento druh nemovitostí jsou podle mých zkušeností většinou mladší podnikatelé s rodinami a nezřídka mívají vizi alespoň částečně zachovat původní využití budov. Zamýšlí tedy kombinovat rodinné bydlení s podnikáním,“ vysvětluje Lenka Munter, realitní specialistka z Luxent – Exclusive Properties.

Prodejní cena versus udržitelnost

Netradiční nemovitosti mají mnohdy velkou zastavěnou plochou a rozsáhlý pozemek. Tomu samozřejmě odpovídají i ceny. Na druhou stranu v dnešní době rozhodují také jiná kritéria, zejména stav objektu a jeho energetická náročnost. Velmi důležitá je například možnost využívat obnovitelné zdroje.  

Jaké jsou nejzajímavější nemovitosti v nabídce?

Podle informací realtivní kanceláře Luxent si můžete koupit třeba usedlost Nový Mlýn. Nachází se v okrese Tachov na řece Mži. Na jeho místě je možné postavit jak vodní elektrárnu, tak venkovské rodinné domky nebo komerční budovu. V každém případě si připravte 25 milionů korun.

Pro udržitelné podnikání a sezónní bydlení je zase ideální Krkonošská rozhledna v Roprachticích u Semil. Samotnou rozhlednu i obslužný dům totiž zásobují energií solární panely a nechybí ani vlastní studna. Cenově celý objekt vychází na 18,5 milionů korun. 

A do třetice je tu bývalá pošta v Orlíku nad Vltavou, která má plochu 817 metrů čtverečních. Po rekonstrukci z ní může vzniknout krásný wellness hotel nebo velký rodinný dům. Pokud takto vypadá nemovitost podle vašich představ, připravte si 12 milionů korun.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články