Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Za hranice tří generací: Průvodce českého rodinného podnikání k trvalému bohatství

Za hranice tří generací: Průvodce českého rodinného podnikání k trvalému bohatství

Autor Ivan Melay

Přestože podnikatelské prostředí v České republice bylo v průběhu 20. století narušeno 40 lety komunismu, podařilo se ho plně obnovit a znovu získalo svůj význam. Podle různých zdrojů se rodinné podniky podílejí na tvorbě HDP více než 55 % a zaměstnávají přibližně dvě třetiny pracovní síly v zemi. Jaké nejvýznamnější výzvě dnes čelí? Řekl bych, že to není nedostatek zakázek; žijeme v prosperující ekonomice, přestože se na obzoru objevují mraky. 

Při mých každodenních setkáních s majiteli firem a podnikatelskými rodinami se pravidelně objevuje jedno téma: mezigenerační výměna – nebo spíše problémy s ní. Pokud má podnikatelská rodina přežít pověstné tři generace, musí uvažovat jinak než běžný bohatý jedinec. Je potřeba, aby přemýšlela v horizontu celých generací a chápala, jak se její bohatství vyvíjí v delším časovém období.

Mnoho podob rodinného majetku

Podnikatelské rodiny disponují širokou škálou majetku. Patří mezi ně nejen jejich podniky nebo finanční aktiva, ale také nemovitosti, které může rodina vlastnit po celé generace, stejně jako sbírky vína, doutníků, automobilů a dalších zajímavých předmětů. Tato „aktiva z vášně“ mají pro rodinu často jak finanční, tak emocionální hodnotu.

Je důležité rozlišovat mezi různými třídami aktiv, pochopit jejich podíl na celkovém bohatství a zajistit správnou diverzifikaci. Dobře vyvážená kombinace aktiv je zásadní, protože rodiny se časem rozrůstají, a tak přibývá lidí, kteří se spoléhají na rodinné bohatství. Nejčastější problém nastává, když tyto potřeby předbíhají růst majetku, což vede k jeho případnému zmenšení – situaci, které nechce čelit žádná rodina.

Investiční strategie a řízení rizik

Jak se mohou rodiny tomuto scénáři vyhnout? Kromě stanovení jasných pravidel, kdo se považuje za člena rodiny a jakou podporu dostává, je nezbytné mít připravené pohotovostní plány. Většina závazků je předvídatelná. Jestli například plánujete podporovat své dítě na americké univerzitě, počítejte s náklady ve výši přibližně 100.000 USD ročně na školné, ubytování, stravu, pojištění atd. a s roční mírou inflace ve výši 3-4 %.

Pokud ještě nejste multimilionář s dobře investovaným portfoliem, začněte spořit již nyní nebo prozkoumejte alternativy. Stejně tak můžete plánovat velké výdaje, jako je koupě bytu pro vaše děti nebo pořádání velkých rodinných dovolených. Musíte se však připravit i na neočekávané události včetně vážného onemocnění nebo ekonomické krize podobné jako finanční krach z roku 2008. 

Základem je sladění závazků s aktivy. V určitých fázích rozvoje podnikání nemusí být maximalizace výkonnosti portfolia tak důležitá jako dosažení klidu díky snížení volatility. Zde se tedy stává rozhodujícím řízení rizik. Jakmile vaše podnikatelská cesta dozraje, oceníte stabilitu. Proto mnoho nadačních fondů nebo rodinných nadací investuje do dlouhodobých nástrojů, jako je soukromý kapitál, nemovitosti nebo soukromé dluhy – aktiva, která poskytují stabilitu a nadprůměrné dlouhodobé výnosy.

Dlouhodobé plánování majetku

Kromě dobře navrženého investičního plánu je nejdůležitější účinný generační převod majetku. Rozvody jsou jednou z největších hrozeb pro rodinné bohatství a míra rozvodovosti v České republice podle webu statista.com dosáhla v roce 2020 dokonce 47,9 %. Dalším častým problémem je nevyřešené dědictví v důsledku nedostatečného plánování nebo dokonce absence závěti. A i v případě, že závěť existuje, často dochází k neshodám, protože dědicové nebyli předem informováni, což vede k nákladným soudním sporům. 

Tyto problémy lze řešit poměrně jednoduše – i když „jednoduše“ neznamená vždy „snadno“. Na vlastní kůži jsem se o tom přesvědčil u svých klientů. Jednou jsem například obědval s klientem a o tři měsíce později mi zavolal jeho syn, že jeho otec náhle zemřel ve věku 45 let. Nezanechal žádnou závěť ani plán pozůstalosti a neposkytl žádné pokyny, kde najít jeho majetek. Zatímco část majetku se nám podařilo pro rodinu získat zpět, o další zbytečně přišla kvůli nedostatečnému plánování. Je důležité jasně sdělit svá přání – ať už se jedná o podporu dobročinnosti, nebo o informace o vystrojení pohřbu. Tato rozhodnutí utvářejí váš odkaz. Hodně napoví o budoucím využití vašeho majetku i o tom, jak se o vás bude jednou mluvit. 

Zapojení další generace

Pro zajištění kontinuity je zásadní zapojit do podnikání mladší generace – ať už jako angažované akcionáře, nebo manažery. Přímé zapojení do provozu však není vždy nutné; profesionální manažeři mohou podnik řídit, zatímco rodinní příslušníci na něj dohlížejí z pohledu vlastníků. Rozhodující je udržet si znalosti o podniku, aby bylo možné přijímat informovaná rozhodnutí. Rodiny musí rozlišovat mezi rolemi v představenstvu a managementu a na základě toho by měly přistupovat k jednotlivým situacím.

Organizace rodinného majetku

Váš přístup by měl být nekomplikovaný. U menších podniků může stačit místní holdingová společnost. Jakmile se ale formy stanou většími a složitějšími, vyvstanou otázky týkající se řízení různých zájmů a ochrany soukromí – dokonce i před některými členy rodiny. Mnohé rodiny tedy vytvářejí rodinné kanceláře typu Family Office nebo zakládají vlastní struktury, pokud to jejich čisté jmění dovolí.

Příliš komplikovaná řešení nejsou vhodná jen proto, že je používají jiní. Naopak můžou vést ke zbytečným nákladům a neefektivitě. Zde je potřeba zdůraznit, že platí staré přísloví „dvakrát měř, jednou řeš“. A navíc je důležité mít jasná pravidla pro podporu rodinných příslušníků – ať už jde o financování vzdělání, pomoc při zakládání podniků, nebo financování jejich životních nákladů – aby se předešlo zbytečným sporům.

Klíč k úspěšné správě rodinného majetku

V tomto článku jsou nastíněny klíčové zásady pro efektivní správu majetku podnikatelských rodin, které vycházejí z osvědčených postupů ze západní Evropy a Severní Ameriky. Realita v České republice se ale liší; většina rodinných podniků je zde v rukou první generace, kdy firmy vznikly po změně režimu v roce 1989. Učit se od těch, kteří mají více zkušeností, je tedy nezbytné.

Tato témata samozřejmě nelze na tak omezeném prostoru vyčerpávajícím způsobem popsat. Hlouběji se jim budu věnovat na akcích po celé České republice a na Slovensku v průběhu letošního roku. A pro další čtení vřele doporučuji knihu The Family Business Book: A Roadmap for Entrepreneurial Families to Prosper Across Generations od autorů De Massis & Rondi (2024), která vedle mé více než třináctileté praxe ve finančních službách výrazně ovlivnila tento článek.

Autor: Ivan Melay – Relationship Manager a člen investičního výboru v Salmann Investment Management

Související články