Home AKTUALITY Vyšlo osmé číslo publikace Wealth Magazín – Report: Největší přehled poskytovatelů venture capital v ČR 2024

Vyšlo osmé číslo publikace Wealth Magazín – Report: Největší přehled poskytovatelů venture capital v ČR 2024

Autor Eva Ulrichová

Budoucnost přirozeně vždy závisí na nastupující generaci. Mladí lidé, kteří postupně vplouvají do života, se svým počínáním podílejí na tom, jak ona budoucnost bude vypadat. Jinak tomu není ani v rámci ekonomiky. Ať již mluvíme o nástupcích v rodinných firmách, které tvoří páteř ekonomiky, tak o generaci mladých začínajících podnikatelů, jejichž význam je pro budoucnost české ekonomiky klíčový. Poradenství rodinným firmám jsme se věnovali v předešlém vydání, tentokrát se zaměřujeme na pomoc začínajícím inovativním podnikům – startupům.

Podle státní agentury CzechInvest jsou startupy důležitými pro budoucí konkurenceschopnost Česka. Jejich propojení s tuzemskými a zahraničními investory je pak dalším krokem k tomu stát se inovativním lídrem Evropy. „Vytváření startupů, a zejména těch akademických, je klíčové pro budoucí konkurenceschopnost Česka. Jejich následující napojení na domácí a především zahraniční investory by znamenalo další krok k tomu, aby se Česko stalo jedním z předních inovativních lídrů, “ vysvětlil Ivo Denemark, ředitel Divize startupů a venture investic v CzechInvest. Aby se však mladí podnikatelé mohli podílet na budování tohoto světového renomé Česka, je důležité je podpořit při realizaci jejich unikátní ideje i při vzniku a rozjezdu samotného projektu. Tato podpora může mít různou formu od finanční injekce v rámci investice do rizikového kapitálu přes sdílení sítě vašich kontaktů až po předání znalostí, dovedností či mentoringu.

O Českou republiku je v zahraničí velký zájem, takže role CzechInvestu je zaměřit pozornost zahraničí na tuto oblast. Budeme propojovat místní venture kapitálové fondy a jejich portfolia se zajímavými partnery ze zahraničí, učit inovativní startupy tyto subjekty oslovovat a učit mluvit ,jazykem jejich kmene‚“, dodal Denemark, jakou podporu poskytuje státní agentura CzechInvest.

Experti se v současnosti shodují na tom, že česká startupová scéna je na svém vzestupu a v tomto roce se bude nadále rozrůstat. Proto jsme připravili elektronický přehled poskytovatelů venture capital v ČR, se kterými se i vy můžete zapojit do pomoci začínajícím podnikatelům v realizaci jejich snů.


Co znamená pojem venture capital?

Venture capital, známý také jako rizikový kapitál, je jednou z alternativních investic. Jedná se o typ financování startupům, ve kterých investoři vidí potenciál růstu a tedy i ziskovosti. S ohledem na to, že investice putuje začínajícím společnostem, obnáší také velkou míru rizika.

Každý investor má odlišné zkušenosti a jiný postoj k riziku, protože ve startupech dochází k velké úmrtnosti. Na cestě musí zakladatelé čelit mnoha problémům, a až do vyjasnění produktu neustále testovat byznys modely. Často potřebují skutečnou pomoc a investor by proto měl být jejich oporou. Z našeho portfolia dvou desítek investic jsme jen výjimečně vystupovali pod cenou investice, ale minimálně čtyři by umřely, kdybychom nepodpořili klíčové změny, které si vyžádaly nejen náš čas, ale i dodatečné finance. Výsledkem je ale potom živá firma dodávající zákazníkům produkt a naše zhodnocení investice,“ upřesnil investování do rizikového kapitálu Libor Daněk, zakládající partner VC fondu KOOPEO Ventures.

Investovat můžete také jiný kapitál, než jen ten finanční. Může se jednat o sociální kapitál – např. propojení a zprostředkování důležitého kontaktu, váš čas, např. v rámci mentoringu, pomoc s marketingem, sdílet know-how a další.

Jak investovat do startupů/rizikového kapitálu?

Možností, jak financovat a podporovat mladé inovativní podnikatele, je několik. Často závisí na typu investora, míře rizikové tolerance, dostupného investovatelného kapitálu i jeho zkušenostech s venture capital investicí. Nejčastěji se však setkáme s dvěma typy investorů:

 • angel investor, který investuje sám větší množství financí do vybraných podniků
 • venture capital fond, který umožňuje investici v menších částkách a poskytuje své investiční strategie a zkušenosti
 • bankovní instituce, které podporují startupy (např. projekt KB SmartSolutions od Komerční banky)
 • angel investor nebo jiný zkušený investor do startupů
 • úspěšný startupista, který dokáže podnikatelům předat své zkušenosti na cestě k úspěchu
 • a další

Proč investovat do venture capitalu?

Ačkoliv jsou investice do ventru capitalu velmi rizikové, v případě úspěchu přináší vysokou návratnost. Pomineme-li finanční stránku, podpora začínajících podnikatelů je důležitou pro hospodářství České republiky i její ekonomickou roli ve světě.

Firmy ve střední Evropě se v řadě oborů dlouhodobě drží na technologickém vrcholu. Stačí se podívat na oblasti kyberbezpečnosti, elektronové mikroskopie, e-commerce nebo třeba kryptoměn a blockchainu. Kvůli důvodům, které by byly na jiný článek, se jim i přes opravdu pokrokové technologické řešení nedaří dostávat k potřebnému kapitálu, který by dokázal akcelerovat jejich růst a dostatečně rychlé ukořistění důležitého podílu na světovém trhu. Právě růstový kapitál může být v dnešní době přesně tím, co sehraje roli v tom, jestli v Česku budeme mít další úspěšně exitované globálně působící firmy, nebo ne,“ popsali zástupci fondu Purple Ventures, proč je důležité podpořit české začínající společnosti.

KE STAŽENÍ: WEALTH MAGAZÍN – REPORT


Děkujeme vybraným společnostem, které se podělily o více informací:

Co je Wealth Magazín – Report?

Wealth Magazín – Report je publikace, která vychází kvartálně formou PDF v sekci WMAG – Report. Wealth Magazín – Report se zaměřuje na poskytovatele služeb Private Wealth. Osmé číslo se zabývá přehledem poskytovatelů venture capital v České republice. PDF speciál je ke stažení zdarma všem registrovaným čtenářům Wealth Magazínu.


Bezplatně se registrujte a nejnovější číslo vám automaticky pošleme na váš email

Co získáte registrací?

 • Dalších více než 10 speciálních vydání Wealth Magazínu přímo na svůj e-mail
 • 3 x ročně Wealth Magazín – Report zaslaný v den vydání na váš email
 • 2 x měsíčně elektronický newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth
 • Pozvánky na bezplatné webináře, volné a zvýhodněné vstupenky na konference, kurzy a semináře
 • extra prémiové články a videa

ČLENSTVÍ V KOMUNITĚ ČTENÁŘŮ WEALTH MAGAZÍNU JE BEZPLATNÉ

*Povinná pole, prosím vyplňte

Free

Související články