Jistě jste už slyšeli o Nakladatelském domě Grada, který vydává nejširší sortiment knížek ze všech žánrů a oborů v ČR a SR, především pak odbornou a populárně-naučnou literaturu. Již od svých počátků v roce 1991 je jedničkou na trhu ve vydávání odborných knih. Pro Wealth Magazín – Premium poskytl rozhovor její zakladatel, Ing. Roman Sviták. Jak podnikatelská rodina přistupuje ke správě rodinného majetku a mezigeneračnímu tansferu?
Nakladatelský dům Grada založil v roce 1991 Ing. Roman Sviták, jenž je stále jejím majitelem. „Začínal jsem v oblasti výpočetní techniky, kde jsme byli ,na zelené louce‘, tedy v období roku 1989. Vozil jsem sem počítače, k těm jsme potřebovali školení – zaškolit uživatele. Pro ta školení jsme potřebovali lektory a příručky, počítačovou literaturu. Tak jsme se začali postupně rozrůstat kolem té IT oblasti i do počítačové literatury,“ popsal začátky vydavatelského domu Grada její majitel a zakladatel.
Za více než 30 let se Romanu Svitákovi podařilo z původní skupinky více firem, včetně malého nakladatelství knih o výpočetní technice, vybudovat úspěšnou rodinnou firmu. A to právě již jmenované nakladatelství. Své děti manželé Svitákovi nikdy nepřipravovali na role v rodinné firmě, ale naopak s nimi formou společných zážitků upevňovali rodinné pouto a snažili se udržet teplo rodinného krbu. „Prožili jsme společně situace, které se běžně nenaskytují…Naučili jsme se fungovat jako tým. Možná je to věc, kterou využijeme i v rodinné firmě či při správě majetku,“ prozradil Roman Sviták.
Jak podnikatelská rodina Svitákovi přistupuje ke správě majetku a co je možná tím tajným receptem úspěšnosti řízení vztahu rodiny a firmy?
Je ve Vaší rodině profesionální správce majetku?
Ne. Zatím jsem si všechno donedávna řešil sám. Dneska do toho zapojuju především dceru, která studovala oblast financí, a vše v tuhle chvíli připravujeme.
Dcera bude nástupcem ve firmě?
My máme tři děti s mojí ženou Evou. Z mého pohledu se nám všechny povedly, jsem na ně hrdý. V tuhle chvíli pracují v rodinné firmě. Každý si po škole vyzkoušel zhruba rok někde jinde a pak nastoupili do vydavatelského domu Grada, takže jsou tam všichni zapojení. Jak dlouho kdo vydrží, to teď nevíme. Zatím se ale všichni ztotožnili se smyslem a posláním nakladatelského domu. Takže to vypadá perspektivně.
Jak byste definoval pojem správy majetku?
Jsou to starosti. „Každý má tolik starostí, kolik unese,“ řekl mi kdysi dávno můj tatínek. V podstatě tak, jako se staráte o domácnost, o dům, byt, tak se člověk musí starat o lidi a své poslání, což je asi mojí hlavní rolí – řídit poslání společnosti. Kdysi jsem to vedl a snažil se mluvit do všeho, dneska řídím náš směr a cestu.
Jaké je to poslání?
Pomáháme našim zákazníkům růst. Náš čtenář hledá vědomosti, poučení, zážitky i zábavu. Naším závazkem je uspokojit všechny tyto potřeby. Tj. naším posláním je přinášet lidem konkurenceschopnost ve svých profesích, což se týká odborné literatury. Přinášet lidem podporu jejich zálib a koníčků, poznání dobrého života – to je z oblasti populárně naučné literatury. A také radost a zábavu, což souvisí z fiction literaturou, beletrií a zážitky, a to jsou ty krásné příběhy.
Vy jako zakladatel zároveň i spravujete rodinný podnik a majetek. Promítají se do té správy emoce? Jak jim čelíte?
Do vlastní správy? Upřímně řečeno, nad tím jsem nikdy moc nepřemýšlel. Určitě tam jsou. Člověka emoce ovlivňují v maximální míře, i když si to většina lidí neuvědomuje. Studoval jsem kybernetiku, takže přecházím do podnikání z oblastí kybernetiky a inženýrství. Vždycky jsem se snažil si věci zdůvodnit, zvažovat všechny okolnosti, šel jsem především cestou rozumu. To, že se mi něco líbilo víc – jako přes emoce – nebo méně, to je pak to krásné, kdy trochu ohnete svůj rozum a přizpůsobíte ho směru, který vás osobně nejvíce láka. Svému srdci. Čili dělat něco, co má smysl, hlavu a patu, přináší lidem poznání i osobní radost. Na to jsem byl vždycky orientovaný. Postupem času od zrodu firmy, kdy jsem šel cestou software, hardware, oblastmi IT, mě to nejvíce táhlo ke knížkám. To byla přirozená cesta, ale tam to ty emoce ovlivnily maximálně
Máte rodinnou radu, máte i rodinnou ústavu?
Máme. Tu jsme dávali dohromady a podepisovali i s partnery mých dětí a s mojí ženou. To bylo spíše více o hodnotách rodiny.
Zajímá vás, jaké hodnoty ctí podnikatelská rodina Romana Svitáka, kdo je členem rodinné rady, nebo jak přistupují k mezigeneračním diskuzím či nástupnictví? Celý rozhovor naleznete ve druhém čísle Wealth Magazín – Premium zde.