Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Pavel Kolář: Výhody Family Office jako rodinné kanceláře při řízení investic movitých jednotlivců a rodin

Pavel Kolář: Výhody Family Office jako rodinné kanceláře při řízení investic movitých jednotlivců a rodin

Autor Redakce

V posledních letech se na tradičním trhu finančních služeb v ČR začaly objevovat organizace typu Family Office, tzv. rodinné kanceláře, které se také specializují na řízení investic movitých jednotlivců a rodin.  

Tyto organizace jsou založené buď jednotlivými rodinami, pak mají status Single Family Office „SFO“ a uspokojují potřeby v oblasti správy majetku výhradně rodiny, která ji založila, nebo mají status Multi Family Office „MFO“. V takovém případě pomáhají se správou majetku více jednotlivcům, rodinám, které tak sdílí náklady a know-how. V řadě případů tyto Multi Family Office poskytují své služby i komerčně a pokrývají širokou škálu služeb od správy životního stylu, concierge, právní, daňový nebo účetní servis až po správu majetku a investic.

V souvislosti s Family Office si potenciální klienti v roli investora kladou řadu otázek. Mezi nejčastější patří: „V čem je Family Office jiný, lepší než tradiční investiční poradci, wealth manageři, a jakou nadhodnotu jim využití Family Office při správě investic přinese?“, nebo „Jakou velikost investovatelných aktiv bych měl mít, abych mohl služby Family Office využít?“.

Tyto a další otázky jsme položili Pavlu Kolářovi, řídícímu partnerovi společnosti Multi Family Office, která se specializuje na podporu movitých jednotlivců a rodin v souvislosti s jejich majetkovými záležitostmi. Pro tyto rodiny aktuálně řídí s týmem specialistů majetek v hodnotě 15 mld. Kč, a to prostřednictvím různých majetkových struktur a právních entit.

V čem je Family Office při správě investičních aktiv jiný, než tradiční investiční poradci, zprostředkovatelé, wealth manageři, a jakou nadhodnotu může investorovi využití Family Office přinést?

Než se dostanu k odpovědi, chtěl bych říct, že nejen v kontextu správy investičních aktiv se poslední dobou hodně diskutuje o tom, co může být považováno za Family Office – rodinnou kancelář, a zejména pak za SFO nebo MFO. Family Office mají kolem sebe určitou auru atraktivity, protože jsou zaměřené na lukrativní segment movitých osob. Celá řada investičních poradců nebo fondů chce tyto jednotlivce a rodiny zaujmout, a proto se začaly nazývat Family Office, aniž by splňovaly základní kritéria. To může být pro řadu potenciálních klientů, kteří by rádi služby Multi Family Office využili, matoucí. Je určitě na místě si nejdříve vyjasnit, co je a co není Family Office. 

Zákonná definice Family Office sice neexistuje, ale obecně jsou platné základní principy „standardy“, které by dle mého názoru měl Family Office splňovat, aby se tak mohl sám označit. Alespoň v zahraničí to tak ve většině případů funguje.

Pokud se bavíme o správě investičních aktiv, tak v první řadě by měl Family Office skutečně zastupovat zájmy jednotlivce nebo rodiny, pro kterou pracuje. Na českém trhu jsme se v posledních době setkali s aktivitami řady organizací, které se nazvaly „Family Office“ a masivně nabídly investorům investování do různých typů aktiv nebo se dokonce netajily tím, že pomáhají plnit obchodní plány investičních fondů a privátních bank.

V těchto případech se jedná o hluboké nepochopení podstaty Family Office a porušení fiduciárních standardů, které by Family Office měla naplňovat. Pokud tento jednotlivec nebo společnost disponuje předem definovanou investiční nabídkou, tak to rozhodně není špatně, ale pak se spíše jedná o investiční společnost, fond nebo investičního poradce, který je v roli zprostředkovatele, protože nabízí investování do konkrétní investičních nástrojů. Pak by se neměl nazývat Family Office. 

Jedním z klíčových faktorů Family Office je, že zastupuje na trhu zájmy konkrétních jednotlivců a rodin, pro které hledá a vytváří ve spolupráci s řadou specialistů investiční řešení na klíč. Neměl by být vůči investorům, pro které pracuje, v postavení prodejce a nabízet jim nějaké investiční nástroje nebo služby. Což se bohužel u některých organizací, které samy sebe nazývají Family Office, děje.

Co je tedy podle Tebe přidaná hodnota Family Office při správě investičních aktiv?

Pokud jsou movití jednotlivci a rodiny v roli investora, a někdy je to pro ně nová role, tak si neuvědomují, že úspěšná správa investičního majetku není jen o strategicko-taktické alokaci aktiv. To je jen jedna z částí poměrně komplexní rovnice. 

V tom se významně liší od wealth managera nebo investičního poradce. Na jedné straně rovnice máte investiční řešení orientované na výnos. Family Office však jako „rodinná kancelář“ poskytuje komplexní řešení správy investičního majetku a pro rodinu je často v postavení externího investičního ředitele (OCIO), který jim umožní realizovat správu investičního majetku z pohledu všech právních, daňový, účetních, ekonomických konsekvencí jako celek. Není to tedy pouze o ekonomickém prospěchu. 

Family Offices velmi často chápou, že nad rámec služeb OCIO je nutné pro celkový mezigenerační a ekonomický úspěch dodat rodině i řadu nefinančních služeb, aby se zachovala rodinná intelektuální síla, která má investiční majetek spravovat a distribuovat mezi její členy. A to investiční poradce nebo wealth manager nedokáže.

I mezinárodní průzkum společnosti Capgemini „World Wealth Report 2024“ potvrdil, že společnosti, které se zabývají pouze správou investičního majetku v lukrativním segmentu ultra movitých jednotlivců a rodin, aktuálně usilují více než kdy jindy o jejich zájem a udržení. Family Office – rodinné kanceláře jsou však mnohem lépe připraveny pokrýt širokou škálu finančních i nefinančních potřeb těchto HNWI osob a plnit roli koordinátora při vícegeneračním plánování.

Zmínil jsi, že Family Office jsou často v postavení externího investičního ředitele. Tuto roli jsi nazval OCIO. O co se přesně jedná?

OCIO je zkratka anglického slova „Outsourced Chief Investment Officer“, tedy externí investiční ředitel. To je např. role našeho Multi Family Office, kdy jednotlivec nebo rodina na nás částečně nebo plně deleguje „outsourcuje“ návrh strategie a následnou správu investičních aktiv. Při delegování úkolů v souvislosti se správou investičních aktiv si často ponechávají míru kontroly a rozhodování, která odpovídá jejich potřebám.

Za posledních 20 let jsme si vyzkoušeli nespočet různých investičních stylů, filozofií, investičních manažerů, typů aktiv a trhů. Ověřili jsme si, že žádný jednotlivec nevlastní patent na investiční úspěch. Abychom v Multi Family Office mohli uspokojit investiční potřeby movitých jednotlivců i rodin a měli možnost využít schopnosti i přístup nejtalentovanějších světových portfolio manažerů, potřebujeme svobodu a flexibilitu.

To je důvod, proč jsme se při designu našich služeb v souvislosti se správou investičního majetku rozhodli neomezovat se vlastními investičními manažery, fondy, produkty a ani nebýt u našich klientů v roli wealth managera.

Pro jednotlivce a rodiny plníme roli externího investičního ředitele „Outsourced Chief Investment Officer“ (OCIO) a při navrhování investiční strategie i následné správě investic  řídíme investiční výbor „Investment committee“ (IC) sestavený z nezávislých investičních specialistů.

Jaká je role investičního výboru „Investment committee“ a jací nezávislí specialisté jsou jeho členy?

Investiční výbor je skupina lidí, kteří se podílí na rozhodování a řízení kapitálových investic našich klientů. Úkolem výboru je dohlížet na investiční politiku, výběr investičních nástrojů, sledování vývoje trhů tak, abychom zajistili odpovídající výkonnost investic v souladu s prohlášením o investiční politice klienta, kterým je často mimo jednotlivců nebo rodin i nadační nebo svěřenský fond.

Vzhledem k jedinečným výzvám, příležitostem, ale i rizikům, které kapitálové trhy přináší, vnímám ustanovení investičního výboru jako klíčové pro dosažení investičních cílů našich klientů.

Velikost majetku, ale i investiční filozofie každého klienta je rozdílná a výhoda investičního výboru je, že ho dokážeme sestavit z investičních specialistů s potřebným typem expertízy, který odpovídá potřebám daného klienta. A také to, že klient může využívat kolektivní investiční znalosti a dohled, které nejsou vázány na schopnosti jednotlivce.

Je stanovena nějaká obecná výše investovatelých aktiv, od kdy má smysl, aby investor využil Family Office v roli OCIO ke správě svých investic?

Využití externího investičního ředitele (OCIO) na správu investičních aktiv je řešení pro movité klienty, kteří potřebují efektivní řízení investic s jasnou orientací na dosažení investičních cílů. Pokud budu mluvit z naší zkušenosti, tak za nás neexistuje nějaký rozhodný limit. Výše investovaných aktiv je pochopitelně ale určující pro charakter výsledného  investičního řešení. Čím menší je finanční obnos, který investor může investovat, tím se nám jako OCIO při sestrojování investičního řešení snižuje i repertoár investičních nástrojů a právní formy nebo jurisdikce.  

V případě jednotek milionu se často investiční řešení sestrojuje z konvenčních regulovaných finančních nástrojů. V případě desítek milionů investičnímu řešení už předchází tvorba prohlášení o investiční politice, strukturování investičních aktiv formou právních vehiklů, které mají ale spíše charakter Family Investment Company. A v případě stovek milionů se už bavíme o sofistikovaných řešení. Často se  jedná o kvalifikovaného investora, kterému zakládáme prostřednictvím různých právních vehiklů regulovaných ČNB vlastní fondy, např. FKI, do kterých zapojujeme mezinárodní banky, investiční týmy nebo další externí investory.

Kolik stojí takové služby Family Office v případě zájmu využití role OCIO při správě investičního majetku?

Z toho, co tady bylo řečeno, by se mohlo zdát, že náklady na využití Family Office jako externího investičního ředitele významně převyšují polatky, které si účtují  investiční zprostředkovatelé nebo wealth manageři. Opak je ale pravdou. 

Abyste ale dokázali posoudit přiměřenost nákladů Family Office za roli OCIO, je nutné nejdříve porozumět obchodnímu modelu investičních poradců a wealth managerů. 

Není žádným tajemstvím v tom, jakými metodami nebo v jaké výši jsou jednotlivci nebo společnosti působící v odvětví investičních služeb odměňováni. Rozdíl je ale v hodnotě, kterou za své peníze získáte, a ta je podle mě nízká a vyjádřena často pouze výnosem.

Můžeš to více rozvést?

Investiční poradci a wealth manageři obvykle generují své příjmy prostřednictvím účtování procentuálního poplatku na základě spravovaných aktiv, tzv. AUM, což jim může přinášet značné příjmy. Jejich hlavní motivací je pak pochopitelně navyšovat objem majetku v jejich mandátu, protože i s historicky rostoucím tržním trendem postupného zvyšování aktiv pod správou se zvyšuje i jejich odměna. U některých poradců zaslouženě. Jenže stále se setkáváme i s takovými, kteří poradenství poskytují s minimální hodnotou.

Často tito investiční poradci využívají externí investiční platformy s vybraným rozsahem investičních nástrojů a základní výběr a nastavení jim zabere jen velmi málo času. Většina procesů, jako je rebalancování portfolia, reporting, je automatizovaná. Reálně to znamená, že výnos dodávají portfolio manažeři a ne investiční poradci nebo wealth manageři, kteří nemají ani vlastní analytické oddělení. Pokud nějaké analytické materiály vydávají, tak v nich používají nebo odkazují na data, která zpracoval nebo vytvořil někdo jiný. Osobně to vnímám jako přeplácení těchto poradců a vůči investorům jako nespravedlivé. V dnešní technologické době opravdu není potřeba draze platit investičního poradce, aby za vás klikal ETF v investičních platformách.

Chci zdůraznit, že většině investičních zprostředkovatelů, poradců nebo wealth managerů, které znám, skutečně leží na srdci nejlepší zájem klienta. Tento zájem ale může být těžké uskutečnit, pokud to jejich obchodní model neumožňuje.

Jak to je tedy s odměňováním Family Office?

V případě Family Office, které plní pro investory roli OCIO, nemusí být nutně rozdíl ve způsobu odměňování, ale významný rozdíl je v obchodním modelu, tedy v rozsahu dodávaných služeb, jejich financování a celkové hodnotě, kterou získáváte, a ta nemusí být vyjádřena pouze výnosem.

Pokud se rozhodnete využít služby Family Office v roli OCIO, tak metoda výpočtu, účtování a výše odměny je stanovena vždy individuálně v závislosti na velikosti investičního majetku a typu investičního řešení. OCIO splňující fiduciární standardy musí mít poplatkovou politiku, která je postavena na transparentnosti, odpovídající a obhajitelné výši.

Pokud vezmu jako praktický příklad náš Multi Family Office, tak významný rozdíl je, že často za stejnou výši odměny, kterou si účtují wealth manageři nebo investiční poradci, u nás investor získává celou infrastrukturu služeb souvisejících se správou investičních aktiv. Patří sem celý tým oddělení správy investičního majetku, který investorovi nad rámec výnosu dodává komplexní servis v podobě právních, daňových, účetních služeb, zastupování a vyjednávání podmínek v celém systému finančního trhu, výkaznictví i reporting postavený na vlastním technologickém řešením. V řadě případů je v odměně započítána i správa majetkových struktur nebo právních vehiklů se statusem Family Investment Company, přes které jsou investice řízeny.

Nemalou atraktivitou je také to, že financování našich nákladů vynaložených na řízení investičních aktiv jako OCIO je na základě metody „pass-through“, což znamená, že v ideálním případě nejsou náklady účtovány investorovi, ale ideálně jsou hrazeny ze zisku generovaným investicemi.

To vše dělá naše služby OCIO atraktivní vůči běžným investičním zprostředkovatelům. Prémiové služby externího investičního ředitele něco stojí, ale náklady jsou obvykle totožné jako u běžných investičních poradců, a pokud jsou vyšší, tak hodnota té služby musí být jasně ospraveditelná. Vzpomeňte si na přísloví Warrena Buffetta „Cena je to, co zaplatíte, a hodnota je to, co dostanete“.

Je něco, co bys chtěl movitým investorům na závěr zmínit nebo doporučit?

Pár tipů z naší praxe asi mám.

Movití jednotlivci nebo rodiny často disponují kapitálovou silou, díky které mohou být na straně producenta investičních příležitostí a ne spotřebitele. Prvním doporučením proto je, aby hledali a využívali OCIO služby, které tomu odpovídají. A za své peníze chtěli maximální hodnotu, kterou mohou získat.

Pokud nás kontaktuje investor, že má převis likvidity v řádu vyšších desítek nebo stovek milionu, a je pod tlakem náletu různých nabídek investičních poradců, tak mé druhé doporučení je, aby hlavně nepodnikali nějaké unáhlené kroky. 

Nejlepší je uložit tento finanční obnos přechodně na nějaké krátkodobé vklady s fixním úrokem a začít rozhovory nad vůbec základními otázky uspořádání a řízení investičního majetku. Dříve než se začne řešit skladba investičního portfolia a výběr konkrétních aktiv, je potřeba vyřešit celou řadu klíčových otázek souvisejících se strukturováním investičního majetku z pohledu právní formy, jurisdikce a všech operačních aspektů, jako jsou daňové, transakční a účetní souvislosti, ale také řešit i to, komu a jak budou zisky ze spravovaného majetku distribuovány. 

A třetí doporučení je, že kvalitní Family Office, který poskytuje služby OCIO, vám po specifikaci vámi požadovaných služeb vždy dokáže předložit svoji transparentní poplatkovou politiku a pomůže vám pochopit metodiku výpočtu jeho odměn, abyste dokázali vypočítat a plánovat celkovou nákladovost služeb na správu svého investičního majetku.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články