Home AKTUALITY Mezi 100 nejlepšími podniky roku 2022 jsou i rodinné firmy.

Mezi 100 nejlepšími podniky roku 2022 jsou i rodinné firmy.

Autor Redakce

Začátkem prosince proběhl další ročník soutěže Českých 100 nejlepších, kterou pořádá nezávislá organizace Comenius.cz. Koná se už od roku 1996, letos proběhl 27. ročník, který byl už tradičně vyhlášen ve Španělském sále Pražského hradu. Komu se tentokrát podařilo uspět?

Nominace firem probíhá ve spolupráci s Hospodářskou komorou, a to prostřednictvím zhruba 35 tisíc dotazníků. Vyplňují je odborníci z nejrůznějších oblastí a zohledňují přitom osobní zkušenosti, znalosti i zážitky. Aby se firma mohla zúčastnit, stačí když splní dvě zásadní podmínky – musí mít sídlo na území České republiky a řádně zde platit daně. Cílem je firmy s mimořádnými výsledky nejen ocenit, ale také zviditelnit. Ceny se vítězům předávají během slavnostního galavečera, ale program akce začíná už ráno. Přes den se koná konference s názvem „Klíčové faktory úspěchu“.

Velké firmy i rodinné podniky

V žebříčku Českých 100 nejlepších se pravidelně objevují jak největší hráči na českém trhu, tak menší rodinné podniky. A výjimkou nejsou ani firmy, které z rodinných tradic postupně vyrostly v mezinárodně uznávané společnosti. Z letošních vítězů k nim patří např. Czechoslovak Group nebo Mattoni.

Poslední jmenované společnosti ukazují, že rodinné hodnoty mohou být na cestě za úspěchem klíčové. Například na tradici Mattoni dnes navazuje rodina Pasquale, která sice nemá české pasy, ale na našem území podniká už od 90. let minulého století – a pokud by nedošlo k přerušení byznysu v době komunismu, tradice Mattoni by zde byla již od roku 1873. Daří se jí nejen byznysově, ale má přesah i do mnoha dalších sfér. Značka Mattoni se díky podnikatelské rodině stala součástí české kultury a společnosti. 

Dále stojí stojí za zmínku i Czechoslovak Group. Do této skupiny patří jak automobilka Tatra, tak mnoho dalších firem ve zbrojařském nebo leteckém odvětví. Vlastníkem je dnes Michal Strnad, syn zakladatele Jaroslava Strnada, který v rodinných podnicích brigádničil už od svých 15 let.

Mezi oborovými vítězi je i malá rodinná firma Satturn Holešov

Vítězové jsou vyhlašováni ve třech kategoriích – Českých 100 nejlepších, Lady Pro a Gentleman Pro, a zároveň podle oborů. Pokud jde o ochranu životního prostředí, uspěla i malá rodinná firma Satturn Holešov, která se zaměřuje na elektronickou komunikaci a informační technologie. Ve Zlínském kraji patří k lídrům a pomalu se stává známou nejen v celé České republice, ale i mezinárodně. O tom, jak se malá firma z Holešova dostane mezi 100 nejlepších firem, může vypovídat jejich přístup k podnikání, k rodinným hodnotám i správě majetku. Rodinné vazby, kultura a hodnoty se mohou významně odrážet i v kultuře firemní. O tom v rozhovoru pro Wealth Magazín vyprávěl zakladatel rodinného podniku Satturn Holešov, Jaromír Tomšů. Celý rozhovor naleznete na str. 63 Wealth Magazín – Premium na téma Jak spravují majetek známé podnikatelské rodiny.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články