Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Chcete zvýšit hodnotu své budovy? Vsaďte na obnovitelné zdroje

Chcete zvýšit hodnotu své budovy? Vsaďte na obnovitelné zdroje

Autor Tomáš Novotný

Primární motivací při sázce na obnovitelné zdroje často bývá snížení provozních nákladů. Instalace fotovoltaické elektrárny nebo tepelného čerpadla však dokáže také zvýšit hodnotu vaší nemovitosti. Kromě toho nejen v segmentu průmyslových nemovitostí nájemci stále častěji posuzují budovy podle toho, zda jejich majitel investuje do obnovitelných zdrojů. V ARETE to víme a zároveň věříme, že průmyslové nemovitosti poháněné zelenou energií dokážou hrát důležitou roli v transformaci ekonomiky.

V rámci developmentu je investice do obnovitelných zdrojů stále finančně poměrně náročnou záležitostí. Její primární motivací je snížení účtů za energie, ale z dlouhodobého hlediska má sázka na zelenou energii více výhod. I díky ní mají například průmyslové nemovitosti šanci stát se jedním z tahounů transformace ekonomiky. Udržitelnější a zelenější industriální nemovitosti pak dokážou nejen posílit celou ekonomiku, ale také jsou atraktivnější pro prestižní mezinárodní nájemce.

Nájemci se zajímají

Podle loňské zprávy společnosti CBRE, která poskytuje služby v oblasti nemovitostí a investic, je pro průmyslové nájemce zásobování elektřinou jednou ze tří nejdůležitějších faktorů, dle nichž si firmy vybírají vhodnou lokalitu. Sedmdesát procent dotázaných nájemců na americkém trhu je ochotno platit vyšší nájem u budov poháněných zelenou energií, pokud to bude znamenat úsporu provozních nákladů. Byť se jedná o data z neevropského trhu, požadavky bonitních mezinárodních nájemců v Evropě bývají totožné.

Kromě snížení energetické náročnosti se zároveň tito prestižní nadnárodní nájemci často zajímají výhradně o objekty, které jsou udržitelné a respektují zásady ESG. Využívání obnovitelných zdrojů je jedním z pilířů ESG. Tuto skutečnost dokládá i jeden ze závěrů zprávy britské poradenské společnosti Knight Frank, dle níž 93 % dotázaných respondentů z celého světa ovlivňuje ESG strategie a závazky vlastníků nemovitostí v rozhodování jejich společnosti v oblasti realit.

Realitní fondy a další provozovatelé průmyslových nemovitostí tak dnes velmi obtížně dokážou získat bonitního nájemce v případě, kdy neinvestují do obnovitelných zdrojů energie. I z tohoto důvodu se vyplatí do solárních panelů na střechu průmyslového parku či tepelného čerpadla pohánějící vaši halu investovat. Kromě toho tím zvýšíte hodnotu vaší nemovitosti.

Zelená šance

Instalace obnovitelných zdrojů dokáže prudce zvýšit tržní hodnotu vaší nemovitosti. O zvýšeném zájmu nájemců o energeticky úsporné budovy respektující zásady ESG už byla řeč, ovšem jsou tu i další hlediska zvyšující jejich hodnotu. Jedním z jich je například zisk prestižních certifikací energetické účinnosti, jako jsou LEED nebo BREEAM s dobrým výsledkem. Jednou z podmínek pro získání tohoto certifikátu je pochopitelně využívání zelené energie. Tyto aspekty mají také pozitivní vliv na zajištění financování.

V rámci regionu střední Evropy se nachází mnoho budov, které dokáží projít touto zelenou transformací. Část dodnes používaných hal na území Česka a Slovenska byla postavena v 70. a 80. letech minulého století. Tyto objekty jsou vhodné k modernizaci a instalaci technologií využívajících obnovitelné zdroje. Nejenže takovýmto budovám po vhodně provedené rekonstrukci a instalaci fotovoltaické elektrárny či tepelného čerpadla vzroste jejich tržní hodnota, ale zároveň snáze přilákají zajímavého nájemce. Podobné stavby se nacházejí často v prémiových lokalitách s dobrou dopravní dostupností a jediné, co potřebují, je zelená modernizace.

Kromě této skutečnosti politici a vlády napříč Evropou podporují zelenou energii formou rozličných dotací či daňových úlev. Politický tlak na využívání zelených technologií se dostává pomalu a jistě i do evropské legislativy, která bude v následujících letech tlačit na renovace budov. Dá se také očekávat, že v následujících letech vzroste tlak na stavební regulaci, která bude využívání těchto technologií zohledňovat. Politická podpora obnovitelných zdrojů pravděpodobně bude dlouhodobějšího rázu.

V neposlední řadě pak technologie vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů představují krok kupředu. Například solární panely kromě prvotní přímé investice vyžadují jen minimální údržbu a mají dlouhou životnost. Totéž nelze říct o mnoha jiných energetických zdrojích, které využívají fosilní paliva. Mimo to obnovitelné zdroje energie snižují volatilitu cen energií. Tím také chrání průmyslové podniky před neočekávaným zdražením energií, kterého se mnohé firmy obávaly uplynulou zimu.

Vstříc trendům

Využívání obnovitelných zdrojů také akcelerují dlouhodobé trendy snažící se o minimalizaci využívání fosilních paliv, závislosti na politicky nespolehlivých regionech, jako je Rusko, a zkrácení dodavatelských řetězců. Vše zmíněné pak má za následek návrat průmyslu a výroby zpět do Evropy. Právě i díky využívání zelené energie, která pomáhá výrobu činit technologicky vyspělejší a šetrnější k životnímu prostředí.

Je to velká příležitost, které chceme v ARETE využít. Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli v rámci našeho fondu ARETE INDUSTRIAL primárně zaměřit na segment průmyslových nemovitostí, je růstový potenciál těchto podkladových aktiv. Ten souvisí mimo jiné s ekonomickou transformací, v níž budou výrobní haly a průmyslové parky hrát důležitou roli. Ať už je to nákup prémiových nemovitostí s potenciálem modernizace či následné expanze, revitalizace brownfieldů či development nových moderních a zelených hal, industriální nemovitosti mají před sebou slibnou budoucnost.

I proto už dnes máme v rámci naší komplexní strategie ESG v plánu instalovat solární panely na všechny technicky vyhovující střechy budov z našeho fondu. Do konce roku 2030 také přestaneme v našich budovách používat elektřinu vyrobenou z fosilních paliv a zajistíme certifikaci BREEAM pro všechny budované stavby. Obnovitelné zdroje jsou jedním z pilířů naší ESG strategie a tyto malé kroky mají podle nás smysl. Ostatně zájem nejen nájemců o udržitelnější a zelenější průmyslové nemovitosti to potvrzuje.

Autor: Tomáš Novotný – Development a Asset manager v ARETE Group a člen dozorčí rady ARETE INDUSTRIAL SICAV

Související články