V posledních dvou letech se opakovaně spekulovalo o tom, že vysoké úrokové sazby se postupně negativně projeví na kvalitě úvěrových portfolií mnoha amerických bank, což by mohlo vést k možné krizi. Období zveřejňování hospodářských výsledků za uplynulý kvartál však potvrzuje robustnost amerického bankovního sektoru – meziročně vzrostly zisky až o 9 %. Která čísla trhy překvapila a co to vypovídá o americké ekonomice?
J.P. Morgan: Úvěrové portfolio zůstává stabilní
Solidní výsledky opět doručila J.P. Morgan, největší bankovní gigant americké ekonomiky z pohledu aktiv. I přes mírný pokles úrokové marže došlo ke zlepšenému výhledu čistého úrokového výnosu pro letošní rok. Významně k výsledkům přispělo i investiční bankovnictví. Celkově firma reportovala tržby ve výši 45,7 miliardy dolarů a čistý zisk dosáhl necelých 15 miliard dolarů. Zisk na akcii činil 4,96 dolaru, což je přibližně o 50 centů více, než očekávali analytici.
Za nejvýmluvnější ukazatel celkové kondice sektoru lze však považovat vývoj úvěrového portfolia této banky, které zůstává naprosto stabilní již pátý kvartál v řadě. Tento vývoj nenaznačuje hrozbu blížící se ekonomické recese. Celkové odpisy totiž ve 2Q 2025 činily pouze 0,7 % z celkových úvěrů. Podobně i kapitálová přiměřenost zůstává na 15 %, což je 150 bazických bodů nad požadavky regulátora.
Citigroup: Meziroční nárůst o 29 %
Také u Citigroup se investoři dočkali pozitivních výsledků. Zisk na akcii dosáhl 1,96 dolaru, což bylo meziročně o 29 % více. Trh očekával 1,60 dolaru. Čistý zisk třetí největší americké banky činil 4,02 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 25 %. Ačkoli banka upozorňovala na 16% nárůst opravných položek u poskytnutých úvěrů, ve své prezentaci uvedla, že pro rok 2025 očekává tržby ve výši 84 miliard dolarů, což je horní hranice předchozího odhadu. Citigroup navíc nedávno zvýšila svou kvartální dividendu z 56 na 60 centů.
Tržby Goldman Sachs vyšší o 15 %
Rovněž Goldman Sachs překonala očekávání Wall Street. Banka navýšila tržby o 15 % a zvýšila zisk na 14,6 miliardy dolarů. Na poli tradingu opět ukázala, že kvalita jejích obchodních týmů zůstává na nejvyšší úrovni. Bankovním traderům zjevně svědčila volatilita během čtvrtletí, kdy se jim podařilo zajistit příjmy ve výši zhruba 4,3 miliardy dolarů – o celých 600 milionů více, než očekávali analytici. Jednalo se tak o historicky rekordní čtvrtletí.
Cla, nejistota a rozpočtový deficit jako hlavní rizika
Jediným prvkem, který mírně kazí celkový dojem z výsledků, jsou slova šéfa J.P. Morgan Jamieho Dimona. Tento zkušený bankovní veterán opět upozornil na rizika v podobě cel, obchodní nejistoty a rozpočtových deficitů, které podle něj nadále ohrožují ekonomiku USA. Právě v těchto oblastech spočívá současný neuralgický bod americké ekonomiky, který by mohl zhoršit její – zatím překvapivě odolný – stav. Jasněji by mohlo být po 1. srpnu, kdy mají začít platit vysoká cla ve výši 30 % na dovoz zboží z EU.