Home Řízení rodinySpráva rodiny 10 článků prosincového Wealth Magazín – Premium, které by vám neměly uniknout: Exkluzivní rozhovory, analýzy i rady expertů

10 článků prosincového Wealth Magazín – Premium, které by vám neměly uniknout: Exkluzivní rozhovory, analýzy i rady expertů

Autor Eva Ulrichová

Časopis s exkluzivními tématy a inspirací pro české a slovenské rodinné firmy, „NextGen“, úspěšné podnikatele, kvalifikované investory nebo experty z řad Family Offices a Wealth Managerů. V prosincovém čísle tištěného časopisu Wealth Magazín – Premium naleznete exkluzivní rozhovor s Eduardem Kučerou mladším o správě a zachování rodinného bohatství pro příští generace, s expatkou Petrou Scopel žijící v Dubaji nebo se zástupcem nejstarší italské podnikatelské rodiny Tommasem Fossatim. Předvánoční číslo vyšlo už 16. prosince.

Poslední letošní číslo Wealth Magazín – Premium opět nabídne rozhovory se zástupci vícegeneračních rodin i s českým expatem (v tomto případě „expatkou“), pohled českých podnikatelů i investorů nebo názory expertů na specifická témata. Součástí bude například exkluzivní vhled do správy rodinného majetku miliardářské rodiny Kučerů v rámci rozhovoru s Eduardem Kučerou mladším, jenž zastupuje druhou generaci rodiny, vánoční speciál o filantropii, články a rozhovory s českými i zahraničními experty nebo pohled na to, co může ovlivnit vaše investice v roce 2025.

1. Majetková struktura rodiny Kučerů

Eduard Kučera mladší je expert na datovou analýzu, kyberbezpečnost, investor, partner fondu Presto Ventures a také člen podnikatelské rodiny Kučerů. Eduard Kučera jako syn spoluzakladatele firmy AVAST vyrůstal v prostředí kyberbezpečnosti, což ho formovalo pro jeho budoucí angažmá. Zároveň se však pohybuje v oblasti investic nebo rizikového kapitálu. A v současnosti se jako jeden ze správců rodinného nadačního fondu zabývá správou a dohledem nad rodinným bohatstvím. Jak podnikatelská rodina „AVAST“ přistupuje ke strategiím správy rodinného bohatství?

ZAKOUPIT VÝTISK NEBO PŘEDPLATNÉ


2. Velký přehled daňových změn

Roky 2024 a 2025 přinášejí řadu změn v daních, které se dotýkají právnických osob a/nebo jejich majitelů. Firmám stouply daně, majitelům zdaní prodej akcií i podílů. Mezi hlavní novinky patří zvýšení korporátní daně na 21 %, zavedení globální minimální daně a omezení daňové uznatelnosti při nákupu aut. Od příštího roku se zdaní i prodej akcií a podílů fyzických osob v hodnotě vyšší než 40 milionů korun. Základ pro zdanění podílů lze snížit znaleckým oceněním ke konci roku 2024. Přehled daňových změn přinesly Markéta Kubíčková a Lenka Nováková z daňového oddělení KPMG.

3. Evropanka v Dubaji? O životě v SAE se podělila Petra Scopel

Dubaj, jedna z nejznámějších obchodních a turistických metropolí. Petra Scopel v Dubaji žije a působí od roku 2017, kdy se tam přestěhovala z Německa. Orientuje se na import (nejen) českých produktů a nově pracuje také v oboru nemovitostí. V rozhovoru se podělila o to, jak v roli Evropanky hodnotí život v Dubaji, otevřenost arabského světa expatům i tamní vzdělávací, zdravotnický či sociální systém. „Podíl expatů, minimálně v Dubaji, je vysoký. Nedávno jsem četla, že v Dubaji žije kolem 3,6 milionu lidí a jen 20 % z nich jsou místní. Vláda v Dubaji se tak snaží o neustálé zvyšování kvality života pro své obyvatele. Je pro ně moc důležité, aby se zde všichni cítili dobře,“ přiblížila tamní život Petra.

4. Pierre S. duPont o rodinné chartě jako průvodci správy rodinného podniku a dalšího majetku

Pokud rodina vlastní firmu, může čelit různým výzvám. Který člen (členové) rodiny ji povede? Jak se bude rozhodovat o rozdělení zisku? Jak mohou jednotlivci prodat své vlastnické podíly? Tyto otázky by se nejlépe měly řešit předem a prostřednictvím mnoha diskuzí. Pomoct vám může vytvoření rodinné charty (známé také jako rodinná ústava), která bude zahrnovat některé odpovědi, a hlavně mechanismy pro řešení dalších otázek, které se v budoucnu objeví. V případě řešení náročných situací nebo i potenciálně přínosných možností může existence formálního dokumentu usnadnit rodinnou komunikaci a udržet harmonii. Průvodce rodinnou chartou poskytl Pierre S. duPont, člen významné americké rodiny duPont.

5. Pohled NextGen: Tommaso Fossati jako člen 9. generace italské podnikatelské rodiny o přístupu k nástupnictví

Člen deváté generace nejstarší italské podnikatelské rodiny Tommaso Fossati, který vystoupil na Weath Forum 2024, se s redakcí Wealth Magazínu podělil o zajímavosti z historie i současnosti rozsáhlého byznysu. Jeho rodina začala podnikat už v 16. století v textilním průmyslu a dnes se do velké míry zabývá i finančnictvím. Sám Tommaso do firmy nastoupil teprve na začátku roku 2024, už si ale vyzkoušel dvě různé pozice. Dříve se věnoval finančnímu právu nebo investicím do startupů, a získal tak cenné zkušenosti, které může zužitkovat i v rodinném podnikání. Jaký je recept na rodinné podnikání, které přetrvá celá staletí bez ohledu na ekonomickou a politickou situaci? Univerzální rada samozřejmě neexistuje. V každé době a oblasti funguje něco jiného. Důležité je umět se přizpůsobit aktuálním podmínkám, reagovat na potřeby trhu a umožnit členům rodiny, aby se mohli maximálně realizovat. „Jako člen NextGen pozice střídám v rámci rotačního programu, který trvá několik let a ukáže, v jakém oddělení nás firma potřebuje nejvíce,“ řekl Tommaso Fossati.

6. Poznejte svět FKI – 2. část

O tom, že čeští investoři čím dál více alokují svá aktiva do investičních instrumentů, není pochyb. Podle údajů AKAT ČR z 26. 11. 2024 objem investovaného majetku poprvé převýšil hranici 3 bilionů. Vzrůstající investiční trend lze sledovat i u movitých kvalifikovaných investorů. Za poslední čtvrtrok se objem zainvestovaného majetku v FKI zvýšil o 12,7 %. K 26. 11. 2024 tak v českých fondech kvalifikovaných investorů byla pod správou aktiva v hodnotě 611 mld. korun. V zářijovém čísle jsme vám představili první část článku Poznejte svět FKI, kde se experti podělili o know-how a rady v ohledu založení, správy či dědictví FKI. Na dalších stranách se dočtete druhou část článku, ve které se dozvíte více v oblastech:

  • fundace jako investor do FKI (Petr Michalec, Ambeat Group)
  • svěřenský fond jako investor do FKI (Dan Vaško, Silverline Real Estate)
  • ESG principy reflektované v FKI (ESG SeniorCare)
  • role jurisdikční diverzifikace v investiční strategii FKI (Miloš Filip, RSBC)
  • vliv výše úrokových sazeb na FKI (Petr Malík, 3M FUND MSI)

7. „Klademe velký důraz na bezpečnost. Proto máme i politiku nulových referencí,“ říká Zdeněk Vondráček z VGV

Uspět ve světě podnikání je náročné. Vyžaduje to odborné znalosti, obchodní talent i schopnosti řízení. Jakmile je dosaženo úspěchu, je důležité pokračovat k druhému kroku – zaměřit se na zachování vaší firmy, její ochranu i předání další generaci. To pak často vyžaduje podporu nejen podnikových expertů, ale i specialistů pro pomoc rodinám se zachováním majetku. Svůj pohled pro Wealth Magazín – Premium poskytl Zdeněk Vondráček ze společnosti VGV.

8. Pavel Kolář: Transformace a regenerace ve strategii správy rodinného bohatství

V průběhu minulého roku jsem byl svědkem zániku několika menších i velkých rodinných firem. Řada z nich až do chvíle eskalace celé situace hrála prim ve svém oboru a do úpadku nebo prodeje byla dvě, někdy i tři desítky let manažersky i vlastnicky v rukou členů rodiny. Když jsem vedl rozhovory s jejich členy, kteří byli do provozu rodinných firem aktivně zapojeni, řekli mi: „Neplánovali jsme to, nechtěli jsme to, bylo to nejtěžší rozhodnutí v našem životě, ale s ohledem na okolnosti to byla jediná možná racionální volba, na které jsme se v rodině shodli.“ Co bylo příčinou?

9. Tomáš Oplíštil: Konzervativní strategie přináší fondu REALIA další investory a atraktivní zhodnocení

V rozhovoru s Tomášem Oplíštilem, členem investičního výboru a obchodním ředitelem REALIA GROUP, bilancujeme pět let od založení fondu REALIA FUND SICAV. Tento nemovitostní fond kvalifikovaných investorů, který se zaměřuje na nákup plně pronajatých retailových parků, dosáhl od svého založení průměrného ročního zhodnocení 9,19 % pro CZK akcie a 9,67 % pro EUR akcie. S čistou hodnotou majetku (NAV) 1,18 miliardy korun a nemovitostmi v hodnotě přes 2,2 miliardy korun se fond těší rostoucímu zájmu investorů.

10. Co je podle českých podnikatelů základem zachování rodinného bohatství?

Mohlo by se zdát, že odpovědi na tuto otázku budou směřovat především k peněžitému a hmotnému majetku, ale není tomu tak. Všichni dotázaní zmiňují společné rodinné hodnoty, vzájemnou podporu, soudržnost a spolupráci. Stejně tak píší o zásadní roli komunikace a vzdělání. Právě to jsou podle nich nejdůležitější faktory pro zachování bohatství. Až poté následují například investiční strategie.

Zajímají vás tato témata a rozhovory?

Děkujeme partnerům vydání za jejich podporu:

Související články