Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Trhu fúzí a akvizic se daří. Počet transakce v ČR se stále zvyšuje.

Trhu fúzí a akvizic se daří. Počet transakce v ČR se stále zvyšuje.

Autor Redakce

Počet i objem celkových transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v letošním druhém čtvrtletí oproti předchozímu čtvrtletí stoupl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 22 transakcí za 877 milionů eur. V předchozím období to bylo 19 transakcí za 4 miliony eur. Největší objem transakcí se v ČR uskutečnil v odvětví výroby spotřebitelských výrobků, nemovitostí a počítačového softwaru. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA. 

Největší zveřejněnou transakcí na území ČR ve 2Q 2023 byla akvizice české nadnárodní společnosti Meopta – Optika s.r.o. působící v oblasti výzkumu, vývoje, designu, výroby a montáže optických a mechanických komponentů. Nabyvatelem majoritního podílů se stane nadnárodní investiční fond Carlyle Group, kterému již v Česku patři start-up Phrase vyvíjející cloudovou platformu pro automatizaci a lepší efektivitu jazykových překladů. „Hodnota transakce činí 700 mil. EUR a jedná se tak o nejvýznamnější transakci na území ČR v roce 2023,“ doplnil Jiří Hlaváč partner TPA Valuation & Advisory.

V celém středoevropském regionu (Albánie, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko) TPA registruje oproti předchozímu čtvrtletí snížení počtu uskutečněných transakcí přibližně o 17,5 % (z 217 na 179). Jejich objem však stoupl o 47 % na 6 miliard eur ze 4 miliard eur v předchozím období. „Největší objem transakcí v regionu CEE jsme zaregistrovali ve druhém čtvrtletí v odvětví dopravy/logistiky, telekomunikací a počítačového softwaru,” uvedl Hlaváč.

Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí na území CEE ve 2Q 2023 byl prodej rakouské společnosti Cargo-Partner GmbH působící v odvětví logistiky. Nabyvatelem společnosti se stala japonská logistická společnost s celosvětovou působností Nippon Express Group. Hodnota transakce činí 1 400 mil. EUR. Akvizice navazuje na dlouhodobý plán společnosti Nippon spočívající v globálním rozšířením své logistické sítě, především pak ve střední a východní Evropě. 

Na trhu se v nadcházejících měsících očekává opět nárůst M&A aktivity. Aktuálně lze již určité signály v tomto směru pozorovat. Není ale zřejmé, zda se zvýšená aktivita ve větší míře projeví již v druhé polovině roku 2023, nebo až v průběhu roku 2024. Časování bude souviset s celkovým vývojem ekonomiky a makroekonomických ukazatelů,“ nastínil očekávaný vývoj Jiří Hlaváč, partner TPA Valuation & Advisory.

TPA upozorňuje, že u transakcí se známou hodnotou došlo v první polovině roku 2023 ke zvýšení mediánu násobku EBITDA na 9 (oproti hodnotě 7 v roce 2022). Vývoj tohoto násobku a jeho finální výši za rok 2023 mohou ale ještě ovlivnit tzv. nucené prodeje, protože v posledním období je zřejmý v CZ a SK výrazný nárůst insolvenčních návrhů. Prodeje v rámci insolvenčních řízení mají určité časové zpoždění, takže se do statistik zatím nepromítly.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články