Home Řízení rodinyRodinné podnikání I Česko má své staleté rodinné firmy: Pražský orloj leží v péči rodinné firmy z 19. století

I Česko má své staleté rodinné firmy: Pražský orloj leží v péči rodinné firmy z 19. století

Autor Redakce

Vznikla v roce 1836 a za svůj více než staletý život si prošla mnohými peripetiemi, jako je náhlá 40tiletá pauza v době komunistického režimu i staronové podnikání po navrácení v 90. letech. Firma L.Hainz je ale pro Českou republiku a její historii důležitou. V její péči totiž leží starost o pražský Orloj.

Mariana Nesnídalová je pokračovatelkou, nástupnicí v rodinné firmě L.Hainz. Ta byla založena už v roce 1836 Ludvíkem Hainzem a s 40tiletou přestávkou v době komunistického režimu existuje dodnes. Nyní je rodinná firma už v sedmé generaci, přičemž už po staletí pečuje o pražský Orloj na Staroměstském náměstí. Co o společnosti víme?

Založení a prvních 100 let

Příběh rodinné firmy se začal psát v roce 1836, kdy jeden z nejlepších českých hodinářů Ludvík Hainz založil svou firmu L.Hainz. Možná v té době ještě ani sám netušil, jak slavné jeho dílo brzy bude. Za shromážděné davy turistů, ale i stále existující památku s apoštoly můžeme totiž děkovat právě Ludvíkovi Hainzovi. V roce 1865 totiž Ludvík zachránil pražský Orloj. Když se neslavnější české hodiny zastavily, hrozilo jejich odstranění. V té době Orloj existoval už po 4 staletí. Pak proběhla první generální oprava orloje pod taktovkou rodinné firmy L.Hainz. Orloj byl zachráněn. Od toho okamžiku jsou astronomické hodiny na Staroměstském náměstí pod správou rodiny Hainz.

Po Ludvíkově smrti převzal v roce 1875 firmu a tradici jeho syn, překvapivě Ludvík. Z firmy se tak postupně stala vícegenerační rodinná firma.

Jak vyplývá z webových stránek rodinné firmy, krom správy a péče o staroměstský Orloj probíhaly pod velením rodiny také generální úpravy hodin, a to dále v letech 1945, 1994, 2005 a 2018.

Poválečné období – dosud

Ani slavné hodinářské rodinné firmě se po druhé světové válce nevyhnul osud dalších podnikatelský rodin – znárodnění. Rodina na 40 let o svůj podnik přišla. Potomci si tak začali pochopitelně budovat vlastní kariéry. Až do roku 1994..,

Zlom nastal v devadesátých letech, kdy byl podnik navrácen do rukou rodiny Hainzových a 1. března 1994 byla opět obnovena. Porevoluční podnikatelé a majitelé rodinné firmy však přiznali, že nečekali, a snad ani neplánovali, že by jednou opět ve firmě pracovali. Ludvík Hainz „pátý“ v rozhovoru pro iDnes.cz v roce 2007 prozradil, že studoval ekonomii, nikoliv hodinářství. Současná majitelka Marie Nesnídalová se zase pro zahraniční plátek La Prensa Latina nechala slyšet, že jejím snem bylo navrhovat zahrady. Ve společnosti po jejím navrácení začala pracovat jako účetní.

Rodinná tradice je však rodinná tradice. Proto ani jednoho z potomků „prvního“ Ludvíka Hainze neodradily jiné plány, když přišlo na řadu téma navrácení rodinného majetku. Dnes je tak firma opět v rukou rodiny a buduje historii a tradice pro další generace.
Pořiďte si předplatné tištěného časopisu Wealth Magazín nebo se bezplatně registrujte do Wealth Clubu a zapojte se tak do unikátní komunity zaměřené na na sdílení znalostí, názorů a zkušeností mezi jednotlivci, rodinami a experty napříč všemi obory, které spojuje téma plánování a správa bohatství.

VYBERTE SI TO PRAVÉ PRO VÁS

Související články