Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Český realitní trh se mění: Jaké jsou trendy v prodejích bytů a domů?

Český realitní trh se mění: Jaké jsou trendy v prodejích bytů a domů?

Autor Dana Halušková

Celkově se v roce 2023 prodalo nejméně nemovitostí od roku 2015. Některé regiony včetně Prahy si ale udržely stabilitu a i přes mírný pokles zájmu zde ceny rostly. Víme, jaká byla preferovaná velikost bytu i jak si vedly domy a rekreační objekty.

Z analýzy společnosti Valuo vyplývá, že počet prodaných bytů byl v roce 2023 nejnižší za posledních osm let. Projevily se ale značné rozdíly mezi regiony a typy nemovitostí. Trhu s byty podle očekávání dominovala Praha, kde byly více než kde jinde žádané malé dispozice 1+kk, ale i velké byty 3+kk. Domy jsou naopak v hlavním městě spíše výjimkou.

Nejžádanější jsou 2+kk v Praze

Nikoho asi nepřekvapí, že v Praze se prodalo nejvíce bytů ze všech českých měst. Tentokrát se jednalo o 24 procent všech ukončených nabídek, což bylo výrazně více než ve druhém Brně, kde podíl činil pouhých 5 procent. Třetí Ostrava má pak pouze tříprocentní zastoupení. V poměru prodaných domů a bytů na 1000 obyvatel ale krajské metropole porazila menší lázeňská města jako Mariánské Lázně nebo Karlovy Vary.

Za pozornost ale určitě stojí fakt, že z celorepublikového hlediska vedou byty o dispozici 2+kk, které spolu s 2+1 tvořily v minulém roce 44 procent veškerých prodejů. Výjimkou je hlavní město, kde jdou na odbyt i menší jednotky. A to nejen díky většímu počtu jednočlenných domácností, ale i proto, že se o ně stále zajímají investoři. Stejně tak se v Praze dobře prodávají velké byty v dispozici 3+kk a více.

Chalupa v Česku nebo vila u moře?

Přestože jsme vždycky byli národem chatařů a chalupářů, v posledních letech zaznamenávají rekreační objekty poměrně velké výkyvy. Zatímco v době covidové pandemie jejich obliba stoupala, loni se jim příliš nedařilo. Prodeje rekreačních objektů  v tuzemsku tedy klesly o 19 procent. 

Nejlépe se v této kategorii prodávaly apartmány na horách, především v Krkonoších a na Šumavě. Stejně tak řada movitých Čechů volila místo chalupy v tuzemsku raději vilu nebo byt v některé z oblíbených přímořských oblastí. Nejčastěji si pořizovali nemovitost na jihu Španělska nebo ve Spojených arabských emirátech, přibývaly ale i další méně tradiční destinace.

Ceny rostly jen v Praze a Brně

V Praze a Brně došlo k nárůstu průměrné ceny bytů o více než 4 procenta což svědčí o stále silné poptávce a omezené nabídce bytů na prodej,” říká zakladatel společnosti Valuo Radek Šitera. A dodává, že v dalších třech největších městech ČR naopak byty zlevnily. V Plzni to bylo přibližně o 4 procenta, ale v Olomouci a Ostravě dokonce o více než 9 procent. A v hanácké a moravskoslezské metropoli se navíc objevil ještě další fenomén, a to výraznější snížení absolutní ceny bytu než částky za metr čtvereční. Z toho tedy jasně vyplývá, že lidé zde kupovali menší byty než v předchozích letech.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články